• امروز : یکشنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 3 December - 2023
کل اخبار 24371
3

آنچه در باره گورخاها باید دانست

  • کد خبر : 19116
  • 28 دی 1399 - 17:23
آنچه در باره گورخاها باید دانست
بام نیوز: گورخا یک شهر کوچک در وسط کشور نپال و در بالای کوهی مشرف به هیمالیا قرار دارد. این شهر پایتخت خانواده حاکم نپال است.

به گزارش خبرنگار بام نیوز، گورخا یک شهر کوچک در وسط کشور نپال و در بالای کوهی مشرف به هیمالیا قرار دارد. این شهر پایتخت خانواده حاکم نپال است. گورخاها سربازانی از ریشه و تبار هندی و نپالی هستند که در ارتش انگلیس، ارتش نپال، ارتش هند، سنگاپور و نیروهای صلح سازمان ملل و چندین مناطق جنگی در سراسر جهان جذب شده اند.

از نظر تاریخی، اصطلاحات گورخا Gurkha و گورخالی Gorkhali مترادف با کلمه «نپال» بود که از «پادشاهی تپه گورکا» سرچشمه گرفت و از آن پادشاهی نپال گسترش یافت. ریشه این نام را می توان در نام راهب جنگجوی قرون وسطایی هندو به نام «گورو گوراخات» که دارای یک مقبره تاریخی در گورخا است، ردیابی کرد. خود این کلمه از Go-Raksha گرفته شده و به معنای محافظ است.

گورخاها از سنت نظامی دیرینه ای برخوردار بودند که از قرن شانزدهم آغاز شد. آنها پس از جنگ با شرکت هند شرقی انگلیس در جنگ معروف به جنگ انگلیسی و نپال به شهرت بیشتری در جهان دست پیدا کردند. این جنگ از سال ۱۸۱۴ تا ۱۸۱۶ به طول انجامید که انگلیس در این جنگ پیروز شد، اما تحسین شجاعت و توانایی های جنگی گورخا، آنها را به سمت پیوستن به ارتش انگلیس و سپس پیوستن به ارتش هند سوق داد.

انگلیسی ها همچنین با استفاده از مزیت های نظامی گورخاها برای دستیابی به اهداف و منافع خود و گسترش کنترل خود در آسیا در طول قرن نوزدهم استفاده کردند. سربازان گورخا در اکثر جنگهای جهانی از جمله جنگ جهانی اول و دوم شرکت داشتند. گورخاها تقریباً ۲۰۰ سال جزء جدایی ناپذیر ارتش انگلیس بودند و سربازان مشهور بین المللی نپالی گورخا با شعار متمایز خود: (مرگ بهتر از ترسو بودن است) شناخته می شدند.

آنها هنوز در حال نبرد با اسلحه سنتی خود معروف به «کوکری»، چاقوی خمیده ۴۵ سانتی متری هستند. در گذشته گفته می شد که به محض بیرون کشیدن کوکری از غلاف در نبردها، باید مزه خون را می چشیدند و اگر نمی توانست چنین کند، صاحبش باید قبل از بازگرداندن کوکری به غلاف، خود را زخمی می کرد و خون خود را می چشید. اما اینک گورخاهای معاصر می گویند که آنها اغلب از چاقوی کوکری فقط برای پخت و پز استفاده می کنند.

با درک پتانسیل این جنگجویان برای نخستین بار توسط انگلیسی ها در اوج ساخت امپراتوری خود در قرن گذشته، گورخاها را یک توان نظامی می دانستند که در آنها به ویژه خصوصیات قدرت مردان به طرز آشکاری نمود یافته است. آقای رالف ترنر، فعال در هنگ سوم گورخا وابسته به ملکه الکساندرا گفت: آنها شجاع ترین و سخاوتمندترین هستند و در این کشور دوستان مخلص و صمیمی تر از آنها نداشته ایم.

شرکت انگلیسی هند شرقی، پس از تحمل خسارات سنگین در حمله نپال، توافق نامه صلح با گورخاها را امضا کرد که به آن اجازه داده شد سربازانی را از صفوف دشمن سابق خود برای شروع شهرت جهانی به خدمت بگیرد.

پس از تقسیم هند در سال ۱۹۴۷ ، توافقی بین نپال، هند و انگلیس انجام شد و چهار هنگ گورخا از ارتش هند به ارتش انگلیس منتقل و سرانجام یک تیپ ویژه گورخا ایجاد شد. از آن زمان گورخا با شجاعت در کنار انگلیسی ها در سراسر جهان جنگیدند و ۱۳ صلیب ویکتوریا، بالاترین مدال نظامی انگلیس به اعضای نیروهای مسلح آنها اهدا شد که شجاعت خود را در مواجهه با نیروهای دشمن نشان دادند.

بیش از ۲۰۰ هزار گورخا در دو جنگ جهانی جنگیدند و در پنجاه سال گذشته آنها در هنگ کنگ، مالزی، بورنئو، قبرس، فالکلند و… فعالند. آنها در نقش های مختلفی از جمله پیاده نظام کار می کنند، اما بسیاری از آنها به عنوان مهندس، کارشناس لجستیک و متخصصان سیگنال فعالیت دارند. در رده های قومی نیروهای گورخا بر چهار گروه قومی یعنی گورونگ و ماگارس از نپال مرکزی، رایس و لیمبوس از شرق تسلط دارند که در روستاهای کشاورزان تیپ های فقیر زندگی میکنند.

سربازان گورخا از آداب و رسوم و اعتقادات نپالی خود پیروی می کنند و تیپ انگلیس از مراسم مذهبی نپالی پیروی می کند، زیرا بز و گاومیش در نپال و نه در انگلستان قربانی می شوند.

پس از اوج گرفتن جنگ جهانی دوم، تعداد نیروهای گورکا از ۱۱۲ هزار مرد به شدت کاهش یافت و به حدود ۳۵۰۰ تن رسید. در طول جنگ جهانی دوم، ۴۳ هزار مرد جان خود را از دست دادند. اکنون گورخا در شورنکلیف در نزدیکی فولکستون، کنت مستقر است. با وجود این همه قربانی دادن، هنوز هم برای گورخاها امکان پذیر نیست که شهروند انگلیس شوند. سربازان جوان که در تپه های نپال زندگی می کنند انتخاب شده اند و از بین حدود ۲۸ هزار جوان فقط ۲۰۰ نفر از آنها سالانه پذیرفته می شوند. روند انتخاب به عنوان یکی از دشوارترین و سختگیرترین ها در جهان توصیف می شود.

در یک آزمایش جوانان داوطلب باید ۴۰ دقیقه یک کیسه پر از سنگ ۳۰ کیلوگرمی را پشت خود حمل می کردند و چهل دقیقه می دویدند. تونی گلد مورخ درباره آنها می گوید: آنها نیرومند، شجاع، سخت کوش و قادر به نظم و انضباط هستند. وی ادامه داد: آنها یک ویژگی دیگر دارند که می توان گفت برخی از رژیم های انگلیس در گذشته آنها را در اختیار داشتند اما در حال حاضر وجود آنها یک تعهد قوی خانوادگی است.

معمولاً در هر گردان پیوندهای خانوادگی بسیار نزدیکی وجود دارد، بنابراین وقتی آنها می جنگند، برای افسران یا موضوع جنگ نمی جنگند، بلکه برای دوستان و خانواده خود می جنگند. گفته می شود که یک نزدیکی فرهنگی بین گورخاها و مردم افغانستان وجود دارد، که این یکی از ویژگی های ارتش انگلیس در آنجا بود، و به همین دلیل گورخاها برای همراهی با شاهزاده هری در طول سفر ده هفته اش در افغانستان انتخاب شدند.

گورخاها معمولاً حداکثر ۳۰ سال و حداقل ۱۵ سال برای تأمین حقوق بازنشستگی خود در ارتش سپری می کنند و پس از آن آزاد می شوند و به نپال برمی گردند.

به تازگی پس از مبارزات تبلیغاتی به سرکردگی بازیگر (جوآنا لاملی)، که پدرش در هنگ ششم گورخا خدمت کرده است همه نیروهای بازنشسته گورخا حق زندگی در انگلستان را دارند.

کهنه سربازان گورخا همچنان به تلاش برای دستیابی به حقوق بازنشستگی معادل سربازان انگلیسی که در کنار آنها خدمت می کردند ادامه دادند. در سال ۲۰۰۷ آنها قوانین مربوط به حقوق بازنشستگی به طور جزئی تغییر کردند، تا سربازان فعلی گورخا حقوقی برابر با حقوق سایر کارگران انگلستان تعلق بگیرد. اما «انجمن خیریه گورخا انگلیس» اعلام کرد حدود ۲۵ هزار مرد که قبل از اول ژوئیه ۱۹۹۷ بازنشسته شده اند، از امکان دریافت مستمری نیروهای مسلح انگلیس محروم شده اند. امروز سربازان تیپ گورخا انگلیس برای حمایت از بازنشستگان حقوق یک ماه از سال خود را به آنها می بخشند.

 

لینک کوتاه : https://www.bamnews.ir/?p=19116
  • نویسنده : مائده اسماعیلی
  • ارسال توسط :
  • منبع : برداشت از سایت دسنیول،گویش طبیعت

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.