• امروز : دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 11 December - 2023
کل اخبار 24405
0

ارتقاء کوهنوردی با عملکرد بالا 

  • کد خبر : 19991
  • 02 بهمن 1399 - 21:00
ارتقاء کوهنوردی با عملکرد بالا 
بام نیوز: توجه ویژه به تجهیزات خوب کوهنوردی، پشتوانه ای برای کوهنوردی بهتر-سالم تر و با کیفیت است

تا این زمان در مدیریت اکثر باشگاه های کوهنوردی، و کوهنوردی ایران، ،مردان و نیز مردان سنین بالا جای بیشتری داشته اند.بخصوص در مدیریت باشگاه ها که اصل و مبنای آن در ایران متآسفانه با ضوابطی غیر از اصول مدیریت و managment انجام گرفت باید این مفهوم گسترش یابد که اولاُکار مدیریت در ادارهُ باشگاه های کوهنوردی ایران و نیز در سطح فدراسیون با تخصص در رشته مدیریت و تجربه دانش managment کار بهتر پیش می رود و مسیر ترقی راه اصلی خود را می پیماید،و دوم ،مفهوم دیگر اینکه کوهنوردان با استعداد–جوان و آینده دار با گذراندن مراحل آموزشی بخصوص، علوم کوهنوردی(اجتماعی-جامعه شناسی -انسانی-فرهنگ و ادبیات کوهنوردی-روانشناسی-زیباشناسی)و همچنین در بخش فنی به حیطهُ سکانداری باشگاه ها و مجموعه های کوهنوردی و فدراسیون راه یابند.
این هماهنگی و راه یابی نیروی جوان و آگاه به مدیریت و دانش اندوزی بروز کوهنوردی توسط آنان ،یک ارتباط تنگاتنگ بین المللی را نیز پایه گذاری می کند و مفهوم آن اجرای هر بیشتر پروژه های خارج از کشور است واینکه تجربیات بین المللی کوهنوردان خارجی ،هم در زمینه این پدیده و هم، مبنای تدوین و قطعنامهُ زیست محیطی کوهستان های ایران که بسیار مهم و حیاتی است ، به جامعه کوهنوردی ایران بهتر و بیشتر انتقال می یابد.این ایده می تواند به عنوان زیرساختی در فدراسیون و در باشگاه ها مورد آزمایش قرار گیرد .
برای من مهم می باشد که کوهنوردان ایران علوم کوهنوردی را هرچه بیشتر بها دهند و در کنار آن کوهنوردی علمی زاگرس و البرز–تکنوکوهنوردی-دیواره نوردی -ترک نوردی-یخ نوردی-بهمن و نجات کوهستان ،نیز آموزش دیده شوند.این یک سرمایه گذاری آینده دار در کوهنوردی ایران خواهد بود. آموزش های گسترده کوهنوردی، آمیخته ای تنگاتنگ با ساختار های ورزش های کوهستانی دارد که برای تجربه یک کوهنورد با مهارت مهم می باشد.
بخشی از ساختار کوهنوردی ایران یعنی خود را ،،تفکر و انرژی خود را، وقف البرز و زاگرس نمودن است، ،یعنی اینکه دستاوردهای ورزش های کوهستانی هم بلحاظ کوهنوردی و هم حفظ طبیعت کوهستان ها و حفظ اکولوژی آنها یک اثر ویژه خوب را به عنوان مربیان-آموزگاران-کوهنوردان با استعداد البرز و زاگرس، به نسل بعدی منتقل می کند.
کوهنوردان جوان با فراگیری علوم کوهنوردی که در بالا اشاره شد باعث می شوند که ،فرسایش در مسیر ارتقاء کوهنوردی ایران کمتر شود.
یک موضوع که من آنرا مهم می دانم و راه میان بر، ترقی کوهنوردی هر شهر را در آن می بینم اینکه ،،باشگاه های کوهنوردی در هر شهر باید راه ادغام شدن و یکی شدن باشگاه های کوهنوردی را بپیمایند .من مطمئن هستم که اگر این پیشنهاد مورد توجه و انجام پذیرد، مسیرترقی پدیده کوهنوردی هر شهر بسیار سریع تر طی می شود و نتایج درخشان خودرا در دو سه سال آینده نشان خواهد داد.
لازم به تآکید می باشد که کوهنوردی با عملکرد بالا ،بدون تجهیزات با کیفیت نمی تواند کار کند. بنابراین توجه ویژه به تجهیزات خوب کوهنوردی، پشتوانه ای برای کوهنوردی بهتر-سالم تر و با کیفیت است و در این خصوص فدراسیون کوهنوردی ایران می تواند بخشی از متخصصین تجهیزات کوهنوردی را سازماندهی، و کیفیت و کارآیی تجهیزات کوهنوردی را مورد آزمایش و بررسی قرار دهند.
همنوردان فرهیخته ام:؛ما در ایران باید صعود به کوه های مرتفع را یکی از اصیل ترین مقصد های طبیعت به حساب بیاوریم.برای رسیدن به قله های مرتفع ترین کوه ها ،، علم و فرهنگ کوهنوردی -تجربه-مهارت-قدرت جسمی و روحی، همچنین تجهیزات خوب لازم می باشد.

لینک کوتاه : https://www.bamnews.ir/?p=19991
  • نویسنده : حمید خسروی
  • ارسال توسط :
  • منبع : کوهنویس جایگاه فرهیختگان

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.