• امروز : دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 11 December - 2023
کل اخبار 24403
1

تراژدی سقوط و مرگ “سرگی مینگوته”

  • کد خبر : 19042
  • 28 دی 1399 - 17:58
تراژدی سقوط و مرگ “سرگی مینگوته”
بام نیوز: براساس اطلاعات "ترکر"مینگوته ، موقعیت کوهنورد ناگهان بیش از ۶۰۰متر در ۱۰دقیقه پایین افتاد.

به گزارش خبرنگار بام نیوز، کمپانی سون سامیتز ترکز در ادامه بیانیه اش اعلام کرد:”سرگی مینگوته” در حالی که از کمپ اول به بیس کمپ فرود می آمد ناگهان در حدود بیس کمپ پیشرفته سقوط کرد. “تامارا لانگر”، “آلکس گاوان” و دو کوهنورد دیگر لهستانی ” ماگدالنا گورزکوفسکا و “اسوالد رودریگو پریرا” به او در بیس کمپ پیشرفته کمک کردند و ماهم از بیس کمپ تجهیزات و امکانات پزشکی را به بیس کمپ پیشرفته فرستادیم، اما متاسفانه نتوانستیم او را از مرگ نجات دهیم.

ما در GPS لوکیتور او حرکات غیر قابل انتظاری را مشاهده کردیم و متوجه شدیم که او دچار سقوط بزرگی شده است . اعضای اکسپدیشن در محل بودند و تمام تلاش خود را برای نجاتش انجام دادند اما دیگر کاری از دست کسی بر نمی آمد.

براساس اطلاعات “ترکر”مینگوته ، موقعیت کوهنورد ناگهان بیش از ۶۰۰متر در ۱۰دقیقه پایین افتاد.

با توجه به “لوکیتور” همنورد شیلیایی اش “خوان پابلو موهر” که با “سرگی مینگوته” در حال فرود بودند درست زیر کمپ اول ، درست ۴۰ دقیقه طول کشید که”خوان” خود را به “مینگوته” برساند جاییکه(تامارا لانگر، گاوان ، ماگدالنا، اسوالد) حضور داشتند. آنها همگی از کمپ دوم در حال فرود بودند.

“سرگی مینگوته” که همواره با پروژه های بزرگش شناخته میشد بعد از یک دوران طولانی در کوهنوردی حرفه ای ، عبور از قطب و اکسپدیشن های کوهنوردی و ماجراجویی در ۴۹سالگی جانش را از دست داد.

“سرگی مینگوته” در صعودهای زمستانه تجربه ای نداشت اما تجربه ای طولانی در ارتفاعات بالا داشت .

“مینگوته” سابقه ۱۰صعود به قله های ۸۰۰۰متری را داشت که شامل دو صعود به اورست از جبهه جنوبی و شمالی و شیشاپانگمای مرکزی بود.

در سالهای اخیر ، سرگی مینگوته برای صعود به ۸۰۰۰متری ها بدون استفاده از اکسیژن کمکی در میان جامعه کوهنوردی جهانی دارای جایگاه و احترام خاصی شده بود.

“سرگی مینگوته” در تلاش برای دستیابی آسان به شکستن “رکورد صعود” به تمامی ۱۴قله ۸۰۰۰متری جهان بدون استفاده از اکسیژن کمکی در “کوتاهترین زمان”بود که پروژه موفق او با پاندمی کرونا ویروس متوقف شد.

او در نهایت برای کمک بشر دوستانه به مردم پاکستان به سرپرستی مشترک اکسپدیشن “سون سامیت ترکز” برای تلاش صعود زمستانهk2 بدون اکسیژن کمکی پیوست.

مینگوته قبلا در ۲۰۱۸موفق شده بود k2 را صعود کند.

“سرگی مینگوته” قصد داشت که در ۱۰۰۰روز پروژه ۸۰۰۰×۱۴متری خود را بدون اکسیژن کمکی به پایان برساند .او قصد داشت رکورد قبلی که متعلق به یرزی کوکوشکا در ۷سال و۱۱ماه بود را بشکند و بخوبی پیش میرفت که با پاندمی کرونا متوقف شدودر نهایت او به تلاش صعود زمستانهk2 کشانده شد.

در آنزمان “سرگی” گفت: ایرادی ندارد حال که با پاندمی کرونا متوقف شده ام در آینده باز میگردم و رکورد قبلی را با سرعت بیشتری میشکنم.

زمانی که قرنطینه در اسپانیابرقرار بود او هر روز تمرین میکردو زمانی که امکانات بازتر شد روی به دوچرخه سواری، سفرهای کوهنوردی از یک قله به قله دیگر در اروپا آورد.

برای او تمرینات عالی بودند اما قابل قیاس با کوههای هیمالیا نبودند.

در تابستان تلاش کردبرای پاکستان اجازه ورود بگیرد تا برای مناطق دور افتاده لباس و تجهیزات زمستانی بدست مردم محروم برساند.

در پاییز ، بار دیگر قرنطینه در کاتالونیا برقرار شد ، در این زمان “داوا شرپا” از سون سامیتز ترکز به او زنگ زد تا پیشنهاد عجیب تلاش صعود زمستانه k2 در یک اکسپدیشن بزرگ را بدهد. “مینگوته” پیشنهاد او را پذیرفت با این شرط که از اکسیژن کمکی استفاده نکند.

در این مدت او درk2 تجهیزات و وسایل خود را به بالا حمل میکرد .

روز قبل جمعه ۱۵ژانویه، او روتیشن هم هوایی خود را با همنوردش”خوان پابلو موهر” با یک شب مانی در کمپ سوم تکمیل کرد.

سرگی و همنوردش هم هوایی خود را انجام داده بودند و تجهیزات را در محل کمپ ها قرار داده بودند و او فقط به یک پنجره هوایی مناسب نیاز داشت تا تلاش نهایی را انجام دهد و هنوز نیمه ژانویه بود و برای صعود نهایی به قلهk2 وقت زیادی داشت.

او کوهنورد بی نظیری بود پدر و همسر ارزشمندی بود و دنیای کوهنوردی بسیار زود یک کوهنورد فوق العاده و مصمم و توانمند و شریف را از دست داد.

یادش همواره گرامی باد

 

 

لینک کوتاه : https://www.bamnews.ir/?p=19042

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.