• امروز : یکشنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 3 December - 2023
کل اخبار 24371
1

در تلاش برای اولین صعود زمستانه به k2 چه گذشت

  • کد خبر : 24804
  • 21 بهمن 1399 - 6:14
در تلاش برای اولین صعود زمستانه به k2 چه گذشت
بام نیوز: سالهاست که در زمستان، اکسپدیشن های حرفه ای و مجهزی تلاش خود را برای اولین صعود زمستانه به k2 آزمودند اما هیچکدام موفق نبودند.

به گزارش خبرنگار بام نیوز، سالهاست که در زمستان، اکسپدیشن های حرفه ای و مجهزی تلاش خود را برای اولین صعود زمستانه به k2 آزمودند اما هیچکدام موفق نبودند

امسال ۱۰کوهنورد نپالی در ۱۶ژانویه، شامل سه اکسپدیشن متفاوت به سرپرستی “نیرمال پورجا” موفق شدند برای “اولین بار” قلهk2 را در زمستان در یک پنجره هوایی مناسب -کوتاه اما سریع صعود کنند.که در این میان “نیرمال پورجا” به عهد خود وفا کرد و صعودش را بدون اکسیژن کمکی در زمستان به قلهk2 عملی کرد و برای یک سرباز گورخا که کوهنوردی را از سال ۲۰۱۲ آغاز کرده است یک پیروزی بزرگ محسوب میشود.

پنجره هوایی مناسب از اول فوریه تا ۵فوریه کوهنوردان در انتظار در بیس کمپ k2 را به تکاپو انداخت تا شانس خود را برای صعود زمستانهk2 بیازمایند.

در این میان اکسپدیشن سه نفره “محمدعلی سدپارا، جان اسنوری و ساجد سدپارا” هم بسرعت خود را به کمپ سوم در ارتفاع ۷۳۰۰متری رساندند.

از سویی کوهنوردان و شرپاهای “سون سامیتز ترکز” به سرپرستی “داوا شرپا” که از بیس کمپ اکسپدیشن را رهبری میکرد و “تلاش نهایی”صعود به قلهk2 را ۵فوریه اعلام کرده بود ناگهان بعلت مشکلی که برای چادرها در کمپ سوم بوجود آمده بود و فقط ۲چادر برای ۲۰کوهنورد باقی مانده بود و امکان استراحت کافی قبل از “تلاش نهایی صعود” برای کوهنوردان اکسپدیشن وجود نداشت، فرمان عقب نشینی اکسپدیشن را صادر کرد.

این در حالی بود که گروهی از شرپاها و کوهنوردان”سون سامیتز ترکز” به ارتفاعات بالاتر صعود کرده بودند اما فرمان سرپرست اکسپدیشن را اجرا کردند و به پایین بازگشتند.

“تامارا لانگر” که قرار بود با “خوان پابلو موهر” شیلیایی بدون اکسیژن کمکی بهk2 صعود کنند هم تصمیم گرفت عقب نشینی کند. اما “خوان پابلو موهر” بدون استفاده از اکسیژن کمکی تصمیم گرفت به اکسپدیشن سه نفره “محمد علی سدپارا” برای صعود به قله k2 بپیوندد.

نیمه شب ۵فوریه تیم چهار نفره محمد علی سدپارا-جان اسنوری-ساجد سدپارا-خوان پابلو موهر از کمپ سوم صعود خود را بسوی قله آغاز کردند این در حالی بود که در مسیر به سوی ارتفاعات بالا با شرپاهای اکسپدیشن سون سامیتز ترکز مواجه میشدند که در حال فرود از ارتفاعات بالا بودند!

نکته حائز اهمیت اینجاست که اگر برنامه اکسپدیشن “سون سامیتز ترکز” که دارای امکانات وسیع و شرپاهای قدرتمند هستند تغییر نمیکرد، در مسیر صعود به قله دو اکسپدیشن میتوانستند در شرایط سخت ارتفاعات بالا با هم همکاری کنند و تراژدی مفقودی سه کوهنورد درk2 بوجود نمی آمد.

اما بی تردید “داوا شرپا” شرایط را با اشراف به پیش بینی هوا و تماس های مکرر رادیویی با شرپاهای ارتفاعات بالا برای صعود ناممکن تشخیص داد و سپس فرمان عقب نشینی به بیس کمپ k2 را صادر کرد.

با این وجود چهار کوهنورد عزمشان را برای صعود زمستانهk2 جزم کرده بودند.

دو کوهنورد پاکستانی پدر و پسر محمدعلی و ساجد “سدپارا” و “خوان پابلو موهر” شیلیایی بدون اکسیژن کمکی صعود میکردند و “جان اسنوری” هم با اکسیژن کمکی در این راه سخت و سرمای فریز کننده بسوی قله ای که ذهنشان را مشغول کرده بودند بسوی ارتفاعات بالا گام بر میداشتند.

“ساجد سدپارا” با ۲۲سال سن که رویای صعود بدون اکسیژن به قلهk2 را با تجربه اندک در سر می پروراند، با ورود به منطقه مرگ احساس کرد که حال خوبی ندارد و با پدرش موضوع را مطرح کرد و “محمدعلی سدپارا” از او خواست که از اکسیژن کمکی استفاده کند، اما سرمای فریز کننده رگولاتور اکسیژن را از کار انداخته بود و اکسیژن به بیرون نشت میکرد و این موضوع باعث شد که “محمد علی سدپارا” پسرش را به کمپ سوم بفرستد و این شانس “ساجد” برای فرار از فرجامی ناخوشایند بود. بی شک “ساجد” در آن لحظه خود را کوهنوردی بدشانس میدانست که از یک پیروزی بزرگ در زمستان به قلهk2 محروم شده است!

در بازگشت “ساجد” بیسیم را به همراه داشت و امیدوار بود که نهایتا در ساعت ۱۰یا ۱۱شب پدرش و بقیه اعضای اکسپدیشن پس از صعود به قلهk2 به کمپ سوم باز گردند و بهمین دلیل چای و آب گرم هم تهیه کرد و به بیس کمپ هم اطلاع داد که روز بعد همگی بسوی بیس کمپ فرود خواهند آمد.

اینکه درارتفاعات بالا چه اتفاقی برای سه کوهنورد با تجربه و حرفه ای رخ داد نامشخص است.

آیا آنها موفق به صعود به قلهk2 شدند و در بازگشت دچار حادثه ای شده اند؟ و شاید طوفان شدید ،خستگی مفرط و یا شکستگی توده یخ آنها را زمینگیر کرده است.

امر مشخص این است که بیش از ۷۲ ساعت از کوهنوردان اطلاعی در دست نیست و با چندین پرواز هلی کوپترهای ارتشی به ارتفاعات بالا آثاری از آنها دیده نشده است.

متاسفانه سه روز مفقودی در سرمای فریز کننده زمستان در منطقه مرگ شانس زنده ماندن را برای سه کوهنورد از بین برده است.

محمد اسماعیلی

باشگاه کوهنوردی اسپیلت

 

 

 

لینک کوتاه : https://www.bamnews.ir/?p=24804

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.