• امروز : چهارشنبه - ۲۹ شهریور - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 20 September - 2023
کل اخبار 24015
0

دعوتید به هیات در ارتفاع ۲ هزار و ۵۳۹ متری از سطح زمین

  • کد خبر : 87151
  • ۲۹ تیر ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۳
دعوتید به هیات در ارتفاع ۲ هزار و ۵۳۹ متری از سطح زمین
بام: پیشنهاد این هفته ما یک پیشنهاد ترکیبی است برای سیاحت و زیارت و ارادت. یک پیشنهاد جذاب برای همه شما، حتی شما دوست عزیز! شما دعوتید به قطعه‌ای که حلقه اتصال است میان ارض و سماء، یک میهمانی در ارتفاع ۲ هزار و ۵۳۹ متری از سطح زمین.

به گزارش بام، پیشنهاد این هفته ما یک پیشنهاد ترکیبی است میان سیاحت و زیارت و ارادت. یک پیشنهاد جذاب برای همه شما! به ویژه اهل دلان و کوهنوردان. یعنی آنها که اعتیاد جذاب و سالمی دارند به نام اعتیاد به کوهنوردی و هفته‌ای که با زدن به دل کوه تمام نشود اصلاً برایشان هفته نیست، البته دلشان هم نمی‌آید رزق شرکت در مراسم عزای سیدالشهدا در ماه محرم را هم از دست بدهند.

این پیشنهاد ترکیبی، راست کار یک گروه دیگر هم هست؛ برای آن دسته از افرادی که از گرمای تیرماه کلافه شده‌اند یا اینکه دلشان گرفته و می‌خواهند بزنند به دل کوه و طبیعت.

این دو گروه و همه شما که همین حالا خواننده این گزارش هستید را دعوت می‌کنیم به قطعه‌ای که حلقه اتصال است میان ارض و سماء. دعوتید به ارتفاع ۲ هزار و ۵۳۹ متری از سطح زمین؛ به تپه نورالشهدای قله‌ کلکچال؛ مامن و آرامگاه ۸ شهید گمنام.

هیات نورالشهدا درارتفاعات کلکچال هر هفته میزبان کوهنوردان است

*هیاتی برای سحرخیزان

بساط عشق و عاشقی با خالق کوه، جمعه هر هفته به قرار هفت و نیم صبح در هیات نورالشهدای کلکچال و در ارتفاعات برقرار است و این قرار و مدار در ماه محرم صفای دیگری دارد و اصلاً حال وهوای هیات هم یک طور دیگری است. البته این هیات مخصوص سحرخیزان است. چون برای حض بردن از هوای اول صبح طبیعت و شرکت در این هیات متفاوت حداقل باید ۵ صبح خودتان را برسانید به یکی از ورودی‌های پارک جمشیدیه در خیابان فیضیه و خیابان امیدوار. اگر کوهنورد هستید و خواننده این گزارش که هیچ، اما اگر جزو دار و دسته کوهنوردان نیستید و برای اولین بار می‌خواهید یک بسته ترکیبی هیات و کوهنوردی بزنید بر بدن باید بگوییم که قطعاً با یک بار تجربه، مشتری پر و پا قرص ارتفاعات کلکچال و هیات تپه نورالشهدا می‌شوید.

تپه نورالشهدا آرامگاه ۸شهید گمنام

*این وسایل همراهتان باشد

کفش مناسب، عصای کوهنوردی، بطری آب آشامیدنی، کلاه آفتابگیر و کرم ضد آفتاب جزو ضروریات کوهنوردی است. پس این چند قلم را داخل یک کوله مناسب بگذارید. یک میان وعده مقوی هم داخل کیفتان جاساز کنید. مخصوصاً اگر تازه کارید و تجربه کوهنوردی ندارید، سعی کنید میان وعده‌تان خرما، مغزیجات یا یک لقمه حلوا ارده باشد که تا رسیدن به ارتفاعات کلکچال کم نیاورید.

تجربه دلچسب هیات در کوه

*قدم به قدم در کوه با یاد اباعبدالله (ع)

کلکچال به دلیل مسیر کوتاه و امکانات مناسب در طول مسیر یکی از بهترین پیشنهادها برای طبیعت گردی و کوهنوردی است آن هم از نوع خانوادگی. مخصوصاً آنها که تازه کارند و می‌خواهند پا بگذارند روی کلیشه‌های روز جمعه و به جای خواب تا دم دمای ظهر بدنشان را با هوای پاک کوه غافلگیر کنند.

ورودی مسیرکلکچال، نزدیک ایستگاه پلیسِ پارک جمشیدیه است. تابلوها راهنمای شماست برای شروع مسیر. بسم الله بگویید و پیشنهاد می‌کنیم قدم به قدم این مسیر را با ذکر و یاد اباعبدالله (ع) بردارید. می‌توانید گوشتان را هم متبرک کنید به دم روضه‌ای.

 

*دم روضه در کوه

 یادتان باشد زمان کوهنوردی بدن به ما به آب فراوان نیاز دارد. به خصوص حالا که در فصل تابستان وگرما است، بدن آب بیشتری از دست می‌دهد، پس باید آب بیشتری بنوشید. امام صادق علیه السلام فرمودند: «من هرگز آب ننوشیدم مگر آن که حسین بن علی را به یاد می‌آوردم.‌» شما هم جرعه جرعه این آب را به یاد تشنه لبان عاشورا بنوشید. تا رسیدن به تپه نورالشهدا از سه ایستگاه رد می‌شوید. در هر ایستگاه کافه‌ها و محل استراحت وجود دارد و می‌توانید یک استراحت یک ربعه کنید و دوباره راه بیفتید. حواستان به ساعت باشد که هیات نور الشهدای کلکچال ساعت هفت و نیم صبح آغاز می‌شود.

* اگر توان کوهنوردی ندارید با ماشین به تپه بروید

یک پیشنهاد دیگرهم داریم برای آن دسته از عاشقان اباعبدالله (ع) که دلشان می‌خواهد در مجلس عزای اهل بیت که در ارتفاعات برگزار می‌شود، شرکت کنند اما پای کوهنوردی هم ندارند و از توانشان خارج است که ۲هزار متر را در پیچ و خم ارتفاعات کلکچال پیاده روی کنند. بر و بچه‌های هیات برای این افراد شرایط رسیدن به تپه را فراهم کردند. وسیله نقلیه از ساعت شش و نیم صبح تا ۷ منتظر شماست در چهارراه قدس روبه روی ایستگاه متروی تجریش، ابتدای خیابان دربند. این ماشین‌ها شما را تا تپه نورالشهدا می‌برد. چند سالی می‌شود که مسیر ماشین رو تا رسیدن به ایستگاه ۳ کلکچال ایجاد شده. ون‌ها شما را به ایستگاه ۳ می‌رسانند. از ایستگاه ۳ تا تپه هم مسیر کوتاهی است. کمی پیاده روی دیگر برای هر کسی لازم است. این را هم اضافه کنیم که برای برگشت هم وسیله نقلیه تعبیه شده است. اگر برای بازگشت هم پای رفتن پیاده ندارید و می‌خواهید با ماشین برگردید سه ساعت وقت دارید تا در هیات شرکت کنید، در ارتفاعات با خدا خلوتی کنید و هم نشین شهدای گمنام شوید.

حالا کم کم خودتان را به ایستگاه سه برسانید تا با ماشین به مبدأ حرکت بروید. البته این رفت و برگشت به دلیل طولانی بودن راه هزینه دارد که البته مبلغ آن خیلی کمتر از هزینه واقعی‌اش است. برای هر مسیر ۳۰ هزار تومان بدهید و ۱۰۰ صلوات بفرستید. اگر می‌خواهید با این روش به هیات تپه نورالشهدا بروید، می‌توانید نشانی هیات را با یک جست وجوی کوتاه در فضای مجازی پیدا کنید و با هماهنگ کننده تماس بگیرید.

*قرار بچه هیاتی ها پای کوه

البته یک پیشنهاد خاص دیگر هم برایتان داریم. اگر می‌خواهید کوهنوردی کنید و از ساعت پنج صبح و قدم به قدم در مسیر رسیدن به تپه نورالشهدا با هیاتی ها همراه شوید و پرچم عزای حسین (ع) را طی مسیر ۲ هزار و ۵۳۹ متری طی کوهنوردی به اهتزار درآورید، می‌توانید از ساعت ۵:۳۰ صبح در ابتدای مسیر کوهپیمایی در خیابان امیدوار نبش خیابان ۲۸ به جمع بر و بچه‌های هیات نورالشهدا بپنویدید و تا رسیدن به تپه ذکر حسین (ع) و اولاد حسین از دهانتان نیفتد.

 

*در هیات ارتفاعات چه خبر است؟

خب رسیدید به حلقه اتصال میان ارض و سماء؛ به آرامگاه ۸ شهید گمنام در ارتفاعات که عجیب آرامشی دارد و آدم را حسابی پاگیر می‌کند. هیات برقرار است. زیارت عاشورا خواندن در دل کوه صفایی دارد نگو و نپرس. ورزش زورخانه‌ای و زنگ مرشد و یا علی و یا حسین و ذکر ائمه از رسم و رسومات دائمی هیات نورالشهداست. سفره احسانی هست و از کوهنوردان عزیز پذیرایی می‌شود. اینجا در تپه نورالشهدا همه دور هم جمعند. تفاوتی ندارد. با حجابند. شل حجابند. بچه حزب اللهی… خلاصه همه دل می‌دهند به دل خالق ارض و سماء و عزای حسین بن علی در جوار مزار شهدای گمنام. راستی آن بالابالاها رفتید یاد ما هم باشید.

لینک کوتاه : https://www.bamnews.ir/?p=87151

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.