• امروز : چهارشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 6 December - 2023
کل اخبار 24392
2

گزارش برنامه صعود قله کلونچین زردکوه

  • کد خبر : 17800
  • 20 دی 1399 - 23:24
گزارش برنامه صعود قله کلونچین زردکوه
گزارش برنامه صعود قله کلونچین زردکوه

زاگرس برای  ما البرزنشینان هم جذاب است . سرزمین آب و آفتاب  و کوه هایی با یخچالهای ابدی و یالهای تودرتو و قله های  مهربان کنار هم . سرزمین سیاه چادرهایی پراز تلاش و زندگی و رمه های رنگارنگ گوسفندان. شاید در همین نزدیکی ما در رشته کوه البرز ده ها قله بالاتر از ۴۰۰۰ باشد اما  سیر این همه مسیر تا چلگرد و صعود بر بلندترین قله رشته کوه  زردکوه  یعنی قله کلونچین به زحمتش می ارزید.

برنامه صعود به قله کلونچین زردکوه با تامل بیشتری استارت شد. هم وسیله نقلیه مهم بود و هم رسیدن به مقصد آن هم برای اولین تجربه . اما امروزه به مدد عصر دیجیتال و قرن ارتباطات کوهنوردی کمی آسانتر شده است. نقشه و جی پی اس مسیر را روزهای قبل بررسی کردیم و تصاویر  قله و مسیر را دیدیم و چندین گزارش خواندیم تا در منطقه دچار حیرانی و سردرگمی نشویم. ساعت ۴:۳۰ صبح روز چهارشنبه ۹۶/۰۴/۲۸ از مهدیشهر بیرون زدیم . با دو همنورد مهمان تعدادمان به ۱۰ نفر رسید و نفرات هم در دو ماشین سواری جا گرفتند و تعدادی کوله هم رو باربند ماشین ها.تا چلگرد تقریبا ۷۹۰ کیلومتر راه باید طی می شد.

میان راه  در ورودی شهر قم صبحانه ای خوردیم . و دوباره از اتوبان کاشان یکسره تا شهرکرد پیش رفتیم . حوالی اذان ظهر حدود ساعت ۱۳:۰۰ در بلوار ورودی شهرکرد از اصفهان جای خنکی روی چمن ها و زیر درختها بساط پهن کردیم و نماز و ناهار و انتظار برای ماشین دوم که راه را به سمت داران رفته و برمی گشت . از شهرکرد که بیرون آمدیم جلوه های طبیعت زاگرس عیان تر می شد. هوا آفتابی و تا حدودی گرم بود حتی در شهرکرد. تا چلگرد حدود ۸۵ کیلومتر فاصله داشتیم و با هماهنگی انجام شده توسط فرید قرار بود شب را در پایگاه امدادی هلال احمر شهدای دشت زرین در ۱۵ کیلومتری شهر چلگرد به سر ببریم.

در میان مسیر به شهر سورشجان که رسیدیم به سمت راست شهر رفتیم و همین باعث شد از مسیری که کمی طولانی تر بود به چلگرد برسیم در میان این راه از روستاهای خوی ، وانان ، اسدآباد ،هارونی ، مرغ ملک ،سودجان ، آبخره و دیمه گذشتیم تا به چلگرد برسیم  حال آنکه باید از سمت چپ ورودی سورشجان به سمت شهرهای فارسان و باباحیدر میرفتیم . البته تفاوت حدود ۱۰ کیلومتر بود اما برای ما که مقصد ما در جاده دوم و در ۱۵ کیلومتری چلگرد بود ، ۲۵ کیلومتر تفاوت رقم می خورد .

اینها را نوشتم تا  گروه های غریب در منطقه  از وضعیت راه های  روستایی یا فرعی منطقه با خبر باشن و  وقتشون هدر نره. در مسیری که میرفتیم تپه های پربرکت زاگرس رو می دیدیم که حتی روی شیبهایش کشاورزی شده بود  دیم و آبی درخت و علوفه و غلات و کنار رود کوهرنگ یا زاینده رود زمین های رنگارنگ کشت شده جالیزها و تاکستان های کوتاه و علوفه و روستا همه نشان از زندگی سبزی داشت که رشته کوه زرد کوه برای این منطقه به ارمغان آورده است . از سود جان که گذشتیم به رودخانه کوهرنگ رسیدیم و از پلی به طول ۷۰ متر عبور کردیم رودخانه به ما هوس شنا می داد . در حاشیه رود و داخل زمین های  سبز کشاورزان مشغول کار بودند .

حدود ساعت ۱۶:۳۰ به چلگرد رسیدیم . همنوردان ما در ماشین دوم زودتر از ما به پایگاه هلال رفته بودند. ما هم به پایگاه رفتیم و با استقبال  امدادگران روبرو شدیم . اتاق بزرگی با  چند تخت و  کف موکت شده محل اسکان ما بود. بعضی از دوستان ما به چلگرد رفتند تا هم دوری بزنند و هم اطلاعاتی کسب کنند و ما هم برای فردا وسایل خود را مرتب کردیم. غروب  عصرانه یا شامی خوردیم و به امید صعودی دلنشین خود را به صبح فردا پیوند زدیم.

طول رشته کوه زردکوه ۱۲۳ کیلومتر و عرض متوسط آن ۲۰ کیلومتر، در جنوب غربی ایران و انتهایی‌ترین قسمت غربی استان چهارمحال و بختیاری، تا شرق و شمال شرق استان خوزستان ادامه یافته است. این رشته کوه بعد از دنا بلندترین کوهستان زاگرس مرکزی محسوب می‌شود. از شمال غربی به طرف جنوب شرقی کشیده شده و در نزدیکی شهرستان کوهرنگ (چِلگِرد) قرار دارد. زردکوه یکی از غنی‌ترین ذخایر آب ایران، سرچشمه رودهای مهم پرآبی همچون کارون، کرخه، زاینده رود و دز می‌باشد.این کوهستان تعداد زیادی قله بالای ۳۰۰۰ متر دارد و ۴ قله مهم بالای ۴۰۰۰ متر دارد.

کلونچین (کلونچی) با ارتفاع ۴۲۲۱ متر، تقریباً در بخش مرکزی این استان در جنوب شرقی شهر چلگرد و سد دوم کوهرنگ واقع شده که بلندترین قله این رشته کوه می‌باشد. بعد از کلونچین، قله‌های هفت تنان با ارتفاع ۴۱۸۰ متر، شاه شهیدان با ارتفاع ۴۰۷۶ متر و دوزَردِه با ارتفاع ۴۰۰۰ متر بلندترین قله‌های رشته کوه زردکوه هستند.قله کلونچی (koloun chi) بلندترین قله رشته‌کوه زردکوه بختیاری از منطقه کوهستانی زاگرس مرکزی است که در استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان کوهرنگ و مرز دو بخش مرکزی و بازفت قرار گرفته‌است. مسیر رایج صعود از آن از شهر چلگرد آغاز می‌شود.

ساعت ۲:۲۰ صبح روز پنجشنبه ۹۶/۰۴/۲۹ از خواب برخاستیم و بعد از خوردن چند لقمه صبحانه ساعت ۳:۰۰ صبح از پایگاه خارج شدیم . به سمت چلگرد  حرکت کرده و در ورودی شهر به سمت چپ جایی که تابلوی شرکت آب منطقه ای به چشم می خورد پیچیدیم . در اواسط خیابان استخر بسیار بزرگی  وجود دارد که احتمالاً  محل ورودی تونل دوم کوهرنگ است . این آب چند کیلومتر پایین تر به آب تونل اول ملحق می شود و به سمت اصفهان پیش می رود .

درانتهای خیابان به جاده خاکی رسیدیم و باز به سمت چپ پیچیدیم و به سمت جنوب حرکت کردیم . از اینجا  تا محل پای کار تقریبا ۱۰٫۵ کیلومتر است که جاده ای خاکیست . در میان راه بالای گردنه ای رسیدیم که مسیر ما را ۱۸۰ درجه تغییر می داد و برخلاف مسیر  قبل از گردنه به سمت شمال غربی باید ادامه داد که به تدریج از ارتفاع حرکت هم کاست.

در میان این شب تیره  چیزی از پیرامون ما دیده نمی شد اما میشد به راحتی بوی آب رشته کوه زردکوه را حس کرد و این یعنی که به محل تونل دوم کوهرنگ رسیده بودیم . از پل روی سد گذشتیم و دوباره جهتمان جنوبی شد. از تپه ای بالا رفتیم و میان راه چشممان به سیاه چادر و چند ماشین که خورد فهمیدیم انتهای ماشین رو و  ابتدای دره کول خدنگ همین جاست. البته اگر قرار بود از یال شرقی برویم باید کمی دیگر جاده را باماشین ادامه می دادیم .

در هر صورت ساعت ۴:۰۰ صبح  ماشین ها را پارک کردیم و ساعت ۴:۳۵ به راه افتادیم برای صعود به کلونچی سه مسیر رایج از شهر چلگرد وجود دارد. ۱-یال شمالی، سد اول تونل کوهرنگ و جانپناه چال میشان، این مسیر با دست به سنگ و شیب زیاد همراه است و برای رسیدن به قله می‌بایست مسافت طولانی طی شود. ۲-دره شرقی، سد دوم تونل کوهرنگ، دره کول خدنگ که غالبا پوشیده از برف است و در فصل گرم سریع‌ترین راه برای رسیدن به قله می‌باشد ولی به دلیل خطر بهمن قابلیت صعود در زمستان ندارد و تنها در اوایل دره کمی درگیری با سنگ وجود دارد. ۳- یال شرقی، جانپناه خرسان که مسیر مناسبی برای صعود زمستانیست

از شرق به غرب و در آن تاریکی وارد دره ای شدیم که ابتدای دو طرفش  دشت مانند بود و به کوهستان و دره و دیواره های سنگی ختم می شد. و پر از  گون های مختلف گون با ارتفاع نسبتا بلند حتی تا بیش از یک متر  که تا نیم ساعتی آزارمان داد و این به خاطر اشتباه ما بود که از دشت بلند بالای دره کمی چلو نرفته بودیم تا با پاکوبش در انتهای دشت وارد دره شویم اگرچه آنجا هم پر از گون بود  و این بوته های پر از خار  پاهای ما را از خواب می پراندند.  کمی جلوتر برای اقامه نماز کف دره در جایی تقریباً شنی توقف کردیم و نماز صبح را ادا کردیم . جایی که دیواره های عظیم و برکشیده کول خدنگ محراب نماز ما بود.

بعد از نماز وارد قسمت اصلی تنگه و دره شدیم صخره های عظیم در میان دره و دوسوی ما دیواره های سربه آسمان کشیده و تنگ و مخوف  و هرچه که جلو می رفتیم فکر می کردیم به بن بست  رسیده ایم  یعنی اینقدر به هم نزدیک و فشرده بود . از همین ابتدا یخچالها به ما سلام کردند. با چهره ای سیاه شده از خاک و غبار و باطنی ناپیدا. کمی جلوتر به صخره ای رسیدیم که عبور از آن کمی فنی بود و گذشتیم تا اینجای کار کمی دست به سنگ داشتیم .

هلال آخر ماه پشت سر ما در وسط دره  جایی که قابی به شکل عدد ۷ درست شده بود در جلوه بود و سپیده صبح هم از مشرق  دمیده بود که ما از این  تنگنای اول دره و دیواره های به هم  برآمده اش گذشتیم و به قسمت باز دره رسیدیم جایی که ترکیب گیاه و مرتع و سنگهای غلتیده شده و اثرات فرسایش و جای پای بهمن زمستانه در دو طرف پاکوب ها دیده می شدند. و یخچالها هم کم کم پیدایشان می شد. ساعت ۶:۰۰ خورشید دمیده بود. و تا ساعت ۶:۳۰ دره را در بر گرفت البته حسن مسیر دره همین دور شدن گاه و بیگاه از نور  داغ افتاب و البته خنکای دره به خاطر وجود یخچالهاست.

ساعت ۰۷:۲۰ برای  صرف صبحانه درنگی داشتیم . بعد از آن  حرکت روی یخچال ها ممتد شد کنار صخره ها شکاف برفی حاصل از آب شدن حاشیه یخچالها دیده می شد که عمق بعضی از انها بیش از ۴ و ۵ متر  و سقوط به داخلش خطرناک می نمود. ساعت ۰۸:۵۰ در  قسمت  بازتر دره و از ارتفاع حدود ۳۶۰۰ متر قله شاه شهیدان دیده شد. قلل چال میشان و دوزرده هم به موازات مسیر حرکت ما قرارداشتند. ما برنامه ای برای صعود به آن نداشتیم اگرچه فرصت بود اما به سمت دره یعنی سمت جنوبی و به طرف منطقه کاسه مانند پیچیدیم و یخچالها را ادامه دادیم در انتهای این کاسه عظیم قله کلونچین اصلی و فرعی دیده می شدند و از پای این قلل تا پایین کاسه پر از برف بود  بالاتر که رسیدیم رود کوچکی حاصل از برفاب ها جاری شده بود.

میان این کاسه عظیم چندین تپه وجود دارد که مسیر رفتن به قله را متعدد میکند. راه ما رفتن به سمت گردنه واقع در غرب بین قلل کلونچین و شاه شهیدان و سپس  ادامه پاکوب به سمت جنوب و شرق و در نهایت رسیدن به قله بود. من برای تعیین مسیر  جلوتر رفتم . بعضی از همنوردها ظاهرا معتقد بودند قله شرقی بلندتر است اما  کلونچین معروفتر از ان است که درباره اش اشتباه شود. من در  پاکوب شن اسکی پا گذاشتم  از آنجا با فریاد  همنوردانم را متوجه پاکوب کردم و انها هم به سمت مسیر من حرکت کردند.

وقتی بالای گردنه رسیدم در سمت غرب  یالهای گوناگون و ییلاقات را دیدم که شاید تا دشتهای خوزستان را  نمود می داد . در گردنه مسیرم  به سمت جنوب پیچید. پایین پای دیواره قله یخچال بود و  حوض بزرگ یخزده ای از آب آبی رنگ با سبز آمیخته . شاید تندیس کوچکی از قله و دیواره علم کوه سمت شمالی  قله کلونچین کاملا دیواره و سمت جنوبی ان شنی و شیبدار است

نزدیک قله به خاطر پاکوب وارد قسمت جنوبی شدم و سر انجام بالای قله رسیدم همنوردانم میان پاکوب  بالای گردنه بودند ساعت ۱۰:۴۰ بالای قله بودم . از این بالا قله های هفت تنان شاه شهیدان چال میشان دوزرده و دیگر قلل دیده می شدند. روی قله فرعی هم دو کوهنورد ایستاده بودند. سمت شرق قله کاملا صخره ای و ریزشی و صعود از ان بسیار دشوار است .  روی قله پنج سنگ چین یک متری چیده شده بود.

بعد از ادای شکر به آستان احدیت از بالای قله ای دیگر از سرزمین ایران  رو به غرب کردم  رو به سمت سرزمین یکی از برگزیده ترین  حجج الهی یعنی سیدالشهداء علیه السلام یعنی کربلا و به ساحت مقدسش عرض سلام کردم  که برای ما قله ها مناره های سلام به محضر حضرت اویند. جی پی اس  موبایل من با دو نرم افزار دو ارتفاع را نشان می داد یکی ۴۲۱۶ متر و دیگری ۴۲۴۰  متر و به نظرم ارتفاع قله همان ۴۲۴۰ متر است

تا ساعت ۱۱:۴۰ سایر همنوردان بالای قله بودند .  بعد از صرف  نوشیدنی و خوردنی و  گرفتن فیلم و عکس ساعت ۱۲:۲۰ برای فرود حرکت کردیم . از همان مسیری که آمده بودیم. پایین قله جایی  که از یخچالها رودی  سرد جاری بود وضو گرفتیم ونماز را اقامه کردیم و دوباره پای در یخچالهای سرسخت زردکوه به سمت دره کلونچین به راه افتادیم . یخچالها به شکل حفره حفره شده بودند . اما برای فرود ما مشکلی نبود .در مسیر با دو گروه کوهنورد  دلیجانی و کرجی روبرو شدیم و به ادامه مسیر تشویقشان کردیم .

حدود ساعت۱۷ به قسمت سنگی دره رسیدیم . واقعا پر ابهت بود . کمی استراحت کردیم و از چشمه کوچک پای سنگ که آبی گوارا داشت نوشیدیم . دوباره دست به سنگ در جلوی ما بود اما  راه بهتری بر فراز یخچال زیبایی توجه مرا جلب کرد که باعث  شد چند نفرمان از قسمت صخره ای بزرگ به این سو بیاییند.در ابتدای این  یخچال حفره بزرگی ایجاد شده و زیرش  مثل تالاری با سقف مقرنس دار ایجاد شده بود که زیبا بود از روی همین یخچال به پیش رفتیم و دیدیم که در انتهای ان باز غار زیر یخچالی زیبایی وجود دارد. ایستادیم و عکس گرفتیم اما  جرأت نکردیم خیلی داخلش برویم

ساعت ۱۸:۲۸ به محل سیاه چادر رسیدیم  . زنی سخاوتمند از ایل بختیاری با پارچ دوغ  محلی و لیوان مادرانه  مهمانمان کرد و ما برایش و برای  فرزندانش و برای  گله اش و دشتش دعا کردیم . و باقی رهسپار شدن به سمت چلگرد بود و تماشای تونل اول و  انداختن عکس یادگاری کنار آب خروشانی که نسبت به ۱۰ سال پیش خیلی کم شده است .

شب را در پایگاه هلال احمر گذراندیم و فردای آن در فجر صبح جمعه بعد از نماز صبح به سمت مهدیشهر به راه افتادیم . از خنکای  زاگرس به هُرم کویر قم و گرمسار  رسیدیم  و ساعت ۱۴:۳۰ در مهدیشهر بودیم . همنوردهای این صعود عبارت بودند از آقایان : هوشنگ عاطفی نژاد – صفاعلی گوهری – محمدابراهیم پورطاهریان – عباس عزیزپور – علی رادمهر – فرید رضائیان – مهدی عزیزپور و بنده از گروه سامان و دو مهمان محترم آقایان حسین پاکدامن و عباس سیفعلیان

توضیحات :

۱- صعود یک روزه  قله کلونچین از مسیر دره کول خدنگ در تابستان برنامه مناسبی است و نیازی به صعود دوروزه نیست مگرآنکه کسی بخواهد شب را در کوهستان بگذراند و یا اینکه هنگام سپیده دم بر قله باشد.

۲-دانستن راه های استان چهار محال برای مدیریت زمان در صعود به قله کلونچین و دیگر قلل رشته کوه زردکوه لازم است

۳-به وجود آب در مسیر قله کلونچین و سایر قلل رشته کوه زردکوه میتوان اعتماد داشت

۴-قله کلونچین در رشته کوه زردکوه در آاخر کار به چشم می اید پس داشتن جی پی اس یا نقشه یا راهنما و یا حداقل دیدن عکس هایش از قبل ضروریست

۵-با وجود محکمی و زیبایی به غارهای برفی زیر یخچالهای زردکوه اعتمادی نیست

قله کلونچین -نمای زاینده رود نزدیک شهر چلگرد
صعود به قله کلونچین زردکوه – نمای زاینده رود نزدیک شهر چلگرد
قله کلونچین - پایگاه هلال احمر شهدای دشت زرین
صعود به قله کلونچین زردکوه – پایگاه هلال احمر شهدای دشت زرین
قله کلونچین -دست به سنگ ابتدای دره کولخدنگ
صعود به قله کلونچین زردکوه – دست به سنگ ابتدای دره کولخدنگ
قله کلونچین - سنگ و مهتاب و آسمان و سحر
صعود به قله کلونچین زردکوه – سنگ و مهتاب و آسمان و سحر
قله کلونچین - عبور از صخره ها
صعود به قله کلونچین زردکوه – عبور از صخره ها
قله کلونچین - سپیده دم دره کول خدنگ
صعود به قله کلونچین زردکوه – سپیده دم دره کول خدنگ
قله کلونچین - شکاف دره
صعود به قله کلونچین زردکوه – شکاف دره
قله کلونچین - اولین یخچال بالای صخره ها
صعود به قله کلونچین زردکوه – اولین یخچال بالای صخره ها
قله کلونچین - آماده برای ادامه مسیر
صعود به قله کلونچین زردکوه – آماده برای ادامه مسیر
قله کلونچین - طلوع در دره کول خدنگ روی یخچال
صعود به قله کلونچین زردکوه – طلوع در دره کول خدنگ روی یخچال
قله کلونچین - میان دره کول خدنگ
صعود به قله کلونچین زردکوه – میان دره کول خدنگ
قله کلونچین - محل صبحانه
صعود به قله کلونچین زردکوه – محل صبحانه
قله کلونچین -نمای دیگری از یخچال دره کول خدنگ
صعود به قله کلونچین زردکوه – نمای دیگری از یخچال دره کول خدنگ
قله کلونچین - شکاف برفی کنار یخچال
صعود به قله کلونچین زردکوه – شکاف برفی کنار یخچال
قله کلونچین - گروه سامان در دره کول خدنگ
صعود به قله کلونچین زردکوه – گروه سامان در دره کول خدنگ
قله کلونچین - عبور از یخچال در نمای دیگر
صعود به قله کلونچین زردکوه – عبور از یخچال در نمای دیگر
قله کلونچین - یخچال دره کول خدنگ
صعود به قله کلونچین زردکوه – یخچال دره کول خدنگ
قله کلونچین - نمای قله کلونچین از دره کول خدنگ
صعود به قله کلونچین زردکوه – نمای قله کلونچین از دره کول خدنگ
قله کلونچین - ورود ه کاسه یخچالی از سمت شمال
صعود به قله کلونچین زردکوه – ورود به کاسه یخچالی از سمت شمال
قله کلونچین - نمای غرب رشته کوه زردکوه از گردنه غربی قله
صعود به قله کلونچین زردکوه – نمای غرب رشته کوه زردکوه از گردنه غربی قله
قله کلونچین - قلل اصلی و فرعی کلونچین
صعود به قله کلونچین زردکوه – قلل اصلی و فرعی کلونچین
قله کلونچین - قله های شاه شهیدان دوزرده چال میشان و هفت تنان
صعود به قله کلونچین زردکوه – قله های شاه شهیدان دوزرده چال میشان و هفت تنان
قله کلونچین - در پاکوب پای گردنه غربی
صعود به قله کلونچین زردکوه – در پاکوب پای گردنه غربی
قله کلونچین - بر فراز قله
صعود به قله کلونچین زردکوه – بر فراز قله
قله کلونچین -گروه زیر گردنه غربی
صعود به قله کلونچین زردکوه – گروه زیر گردنه غربی
قله کلونچین -ارتفاع با جی پی اس
صعود به قله کلونچین زردکوه – ارتفاع با جی پی اس
قله کلونچین - دیواره شرقی قله
صعود به قله کلونچین زردکوه – دیواره شرقی قله
قله کلونچین - قله هفت تنان از منظر قله کلونچین
صعود به قله کلونچین زردکوه – قله هفت تنان از منظر قله کلونچین
قله کلونچین - نزدیک قله کلونچین
صعود به قله کلونچین زردکوه – نزدیک قله کلونچین
قله کلونچین - گروه کوهنوردی سامان بر فراز قله کلونچین
صعود به قله کلونچین زردکوه – گروه کوهنوردی سامان بر فراز قله کلونچین
قله کلونچین - قله 4221 متری کلونچین از نمای شمالی
صعود به قله کلونچین زردکوه – قله ۴۲۲۱ متری کلونچین از نمای شمالی
قله کلونچین - برفستان زردکوه
صعود به قله کلونچین زردکوه – برفستان زردکوه
قله کلونچین - یخچال کول خدنگ
صعود به قله کلونچین زردکوه – یخچال کول خدنگ
قله کلونچین - دیواره های دره کول خدنگ
صعود به قله کلونچین زردکوه – دیواره های دره کول خدنگ
قله کلونچین - سرسرای برفی
صعود به قله کلونچین زردکوه – سرسرای برفی
قله کلونچین - غار برفی
صعود به قله کلونچین زردکوه – غار برفی
قله کلونچین - داخل غار زیریخجال
صعود به قله کلونچین زردکوه – داخل غار زیریخجال
قله کلونچین - نمای دره کول خدنگ در برگشت
صعود به قله کلونچین زردکوه – نمای دره کول خدنگ در برگشت
قله کلونچین - سیاه چادر آغاز صعود و دره کول خدنگ از دور
صعود به قله کلونچین زردکوه – سیاه چادر آغاز صعود و دره کول خدنگ از دور
قله کلونچین - دره کول خدنگ
صعود به قله کلونچین زردکوه – دره کول خدنگ
قله کلونچین - آبشاری بر تونل اول کوهرنگ
صعود به قله کلونچین زردکوه – آبشاری بر تونل اول کوهرنگ
قله کلونچین -تونل اول کوهرنگ
صعود به قله کلونچین زردکوه – تونل اول کوهرنگ
صعود به قله کلونچین - مسیر صعود به قله از دره کول خدنگ
مسیر صعود به قله کلونچین زردکوه از دره کول خدنگ
لینک کوتاه : https://www.bamnews.ir/?p=17800

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.