• امروز : سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳
 • برابر با : Tuesday - 23 April - 2024
کل اخبار 24660
1
بازبینی یک راز

بزرگترین راز اورست: آیا مالوری و ایروین توانسته بودند در سال ۱۹۲۴ به قله برسند؟

 • کد خبر : 4666
 • 15 آبان 1399 - 11:40
بزرگترین راز اورست: آیا مالوری و ایروین توانسته بودند در سال ۱۹۲۴ به قله برسند؟
بام نیوز: اولین فاتح اورست کیست؟ همه جا اولین صعودکننده ها را ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی میشناسند. اما تقریبا سی سال پیش از این صعود مالوری و ایروین برای آخرین بار بسیار نزدیک به قله دیده شده بودند. در حدود ۱ بعد از ظهر ۸ ژوئن ۱۹۲۴ جرج مالوری و اندرو ایروین تنها چند صد متر زیر قله در مسیر شمال شرقی به صورت نقطه های کوچک از دوردست تشخیص داده شدند و سپس ابر آنها را در بر گرفت. ایروین هیچ گاه پیدا نشد اما جسد یخزده مالوری نهایتا در ۱۹۹۹ پیدا شد.

به گزارش پایگاه خبری بام نیوز، اولین فاتح اورست کیست؟ همه جا اولین صعودکننده ها را ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی میشناسند. اما تقریبا سی سال پیش از این صعود مالوری و ایروین برای آخرین بار بسیار نزدیک به قله دیده شده بودند. در حدود ۱ بعد از ظهر ۸ ژوئن ۱۹۲۴ جرج مالوری و اندرو ایروین تنها چند صد متر زیر قله در مسیر شمال شرقی به صورت نقطه های کوچک از دوردست تشخیص داده شدند و سپس ابر آنها را در بر گرفت. ایروین هیچ گاه پیدا نشد اما جسد یخزده مالوری نهایتا در ۱۹۹۹ پیدا شد.

داستان بی پایان آنها را باید بزرگترین رمز و راز دنیای کوهنوردی دانست. آیا آنها توانسته بودند به این کوه صعود کنند..آنها ۲۹ سال قبل از هیلاری و نورگی…زمانی که پیکر مالوری به شکل کامل یافت شد، یک چیز به همراه نداشت و آنهم تصویر همسرش بود که قول داده بود در قله به یادگار باقی بگذارد. این و یک دوربین کداک که توسط دو کوهنورد حمل میشد گم شده باقی ماند، همانطور که هنوز اثری از ایروین هم یافت نشده است.

اولین فاتح اورست
مالوری در سمت راست و ایروین در سمت چپ

تیم ۱۹۲۴

اعضای تیم ۱۹۲۴ به شرح زیر بوده اند:

 • جرج مالوری : یک معلم مدرسه و امدادگر ارتشی سابق و کوهنورد حرفه ای. او تنها فردی بود که در سه تلاش انگلیسی ها در سالهای ۱۹۲۰ در اورست شرکت داشت.
 • اندرو ایروین : آماده و جوان، ایروین یک قایقران قوی و مهندس با استعداد، اما بسیار جوان و در سن ۲۲ سالگی، او جوانترین و کم تجربه ترین کوهنورد در اکسپیدشن ۱۹۲۴ بود.
 • نوئل اودل : با تجربه زیاد، اودل یک همنورد منطقی تر بود، اما در عوض پشتیبانی مالوری و ایروین را در آخرین تلاش به عهده گرفت.(وی تا سال ۱۹۸۷ عمر کرد.)
 • ادوارد نورتون : سرپرست برنامه، وی تا ارتفاع ۸۵۷۰ متر صعود کرد.
 • هوارد سومرال : جراح و کوهنورد، وی در تلاش برای قله سرمازده شد.
 • جئوفری بروس : او قبل از این برنامه هیچ کوهی را صعود نکرده بود، اما تا ۸۳۰۰ متری صعود کرد.

اکسپدیشن های پیشین

جرج مالوری پیش از این برنامه در دو اکسپدیشن دیگر نیز شرکت کرده بود. وی برای اولین بار در سال ۱۹۲۱ به همراه تیم بریتانیا به این منطقه سفر کرده بود. هدف این برنامه شناسایی منطقه و تهیه نقشه و جزییات بود. او احتمالا اولین اروپایی است که از کم غربی در پای لوتسه فیس دیدن کرده است.

مالوری در سال ۱۹۲۲ نیز به کوه بازگشت تا در تلاش دیگری شرکت کند. این اولین باری بود که از اکسیژن کمکی در کوهنوردی استفاده میشد. بعضی از کوهنوردان منتقد صعود با اکسیژن بودند چرا که از نظر آنها این کپسولها سنگین و غیرقابل اعتماد بود. سه تلاش برای قله در سال ۱۹۲۲ انجام گرفت که در همه آنها باربران بدون امکانات کافی حضور داشتند. اولین تلاش در ۱۹-۲۱ می انجام شد که طی آن سه نفر توانستند به ۸۲۲۵ متری دست یابند، اما هوای بد و خستگی آنها را مجبور به بازگشت کرد.

تلاش دوم با استفاده از اکسیژن کمکی انجام شد که آنها هم مجبور به بازگشت شدند. تلاش آنها البته ثابت کرد که سیستم اکسیژن کار می کند. پس از رسیدن به ارتفاع ۸۳۲۶ متری سیستم اکسیژن یکی از افراد خراب شده و مجبور به بازگشت میشوند.

سومین برنامه

در سومین تلاش ۷ نفر از باربرها بر اثر بهمن در گردنه شمالی کشته شدند که باعث شد مالوری به دلیل قضاوت ضعیف مورد شماتت قرار بگیرد. صعود متوقف شده و تیم به دارجیلینگ بازگشت.

برنامه بعدی در سال ۱۹۲۴ انجام شد. تیم انگلیسی به همراه باربران محلی در اوایل آوریل به شهرکهای مرزی تب رسید و پس از مدتی کوتاه بیس کمپ را برقرار کردند. در طول مسیر ژنرال بروس به دلیل مالاریا از سرپرستی کنار رفت و سرپرستی به نورتن رسید.

تحت فرماندهی وی، بیس کمپ، کمپ یک، کمپ دو، کمپ۳(بیس کمپ پیشرفته، ۶۴۰۰ متری) برقرار شدند. پس از یک وقفه به دلیل طوفان مالوری، نورتن، سامرول و اودل در ۱۹ می به بیس کمپ پیشرفته رسیدند.

در ۲۰ می، کوهنوردان شروع به ثابت کردن طنابها در گردنه شرقی کرده و کمپ ۴ (۷۰۰۰متری) را برقرار کردند. هوا مجددا خراب شده و ۱۲ نفر از باربران در معرض خطر در کمپ ۴ باقی می مانند. که توسط امداد اعضای تیم به پایین منتقل میشوند.

سه تلاش روی قله

سه تلاش روی قله در این برنامه انجام شد. مالوری و بروس اولین تلاش را انجام دادند. که توسط نورتن و سامرول تعقیب شدند و ایروین و اودل در کمپ ۴ از آنها پشتیبانی کردند. در دو تلاش اولی از اکسیژن کمکی استفاده نشد. در اولین تلاش به دلیل عدم توانایی باربرها صعود متوقف شد. در همین زمان، نورتن و سامرول و شش باربر دیگر شروع به صعود در تاریخ ۲ ژوئن کردند. آنها یک شب ناخوشایند را در ۸۱۷۰ متری و در منطقه مرگ گذراندند. در هنگام ذوب کردن برف یکی از بطری های آنها میریزد که باعث تاخیر یک ساعتی میشود. اما آنها در ساع ۶:۴۰ دقیقه صبح شروع به حرکت می کنند. پس از ۲۰۰ متر صعود در مسیر جنوبی، تدریجا به سمت رخ شمالی تراورس میکنند. در نیم روز، سامرول که دچار سرفه شدید شده است، نمی تواند ادامه دهد. نورتن به تنهایی صعود را ادامه داده و خود را از طریق یک دهلیز با تلاشی جسورانه به هرم قله نزدیک می کند.(این دهلیز بعدها به افتخار وی دهلیز نورتن نامیده میشود.) متعاقبا در ارتفاع ۸۵۷۰ متری مجبور به پذیرش شکست می شود که دلیل آن هم سختی بیش از حد تکنیکی و خستگی بیان میکند. او تنها ۲۸۰ متر با قله فاصله دارد که البته تا سالها هم این رکورد ارتفاع برای وی باقی ماند.

اولین فاتح اورست
کلنل نورتن به سمت هرم قله

نورتن به سامرول و دو نفر دیگر که در حال فرود هستند می پیوندد. در طول فرود به سامرول احساس خفگی دست داده و او فکر می کند که خواهد مرد. پس می نشیند تا عجلش فرا برسد. او بعدها می نویسد:”در آخر با دو دستم سینه ام را فشار دادم و ناگهان گرفتگی نفسم بازشد.” قدری خون بیرون آمده و راه تنفس باز میشود…

تلاش نهایی

مالوری آخرین تلاش را به همراه ایروین پیشنهاد میکند، او دارای مهارتهای تکنیکی خوبی است و میخواهد به همراه اکسیژن تلاش کند. به همراه پنج باربر، مالوری و ایروین شروع به در نوردیدن کمپ ها می کنند. آنها پس از رسیدن به کمپ ۶ باربران را به پایین می فرستند. جایی که اودل در کمپ ۵ برای پشتیبانی حضور دارد. آنها به اودل پیام میدهند که فردا صبح حرکت به بالا را آغاز میکنند.

صبح فردا اودل شروع به چک کردن کوه میکند، اما رخ کوه در مه فرو رفته است. در ساعت ۱۲:۵۰ دقیقه عصر مه کنار رفته و او دو نقطه تیره را درست زیر مسیر شمال شرقی تشخیص میدهد. او می بیند که آنها در محل احتمالی پله دوم در حال صعود هستند و مجددا مه کوه را فرا میگیرد. با وجود نگرانی وی شروع به صعود تا کمپ ۷ میکند که به سختی محل آنرا پیدا میکند. با شروع بارش برف، بیرون رفته و نفرات را صدا میکند تا شاید این صدا راهنمایی برای آنها به سمت کمپ باشد.

با آرام شدن نسبی هوا اودل نیز شروع به بازگشت به کمپ پایینتر میکند، چرا که کمپ ۶ تنها ظرفیت دو نفر برای شبمانی را دارد. روز بعد هم به همراه دو باربر به کمپ شش صعود میکند، اما هیچ علامتی نیست. نه ردپایی…کوهنوردان باقی مانده در ۱۱ ژوئن کوه را با گرده ها و یالهای یخزده آن ترک کردند.

اولین فاتح اورست
آخرین عکس گرفته شده از ایروین و مالوری

پس از آن چه اتفاقی افتاد؟

در سال ۱۹۷۹، کوهنورد چینی، وانگ هانگباو می گوید که در اکسپدیشن قبلی در سال ۱۹۷۵ جسد یک مرد انگلیسی را دیده است. وانگ بر اثر یک بهمن در فردای روزی دادن این اطلاعات مفقود میشود و جسد وی هم مانند ایروین هیچگاه یافت نمیشود. بدن مالوری در حالت یخ زده در سال ۱۹۹۹ در طی یک برنامه که برای یافتن افراد گم شده ترتیب داده شده بود پیدا میشود. این درحالی است که آرنج و پای سمت راست مالوری شکسته و در قسمت سر چند آسیب جدی دیده میشود. دنده وی توسط اثر طناب له شده که احتمالا به معنای متصل بودن او و ایروین در هنگام سقوط می باشد. عینک وی در جیبش قرار داشته است که شاید به معنای بازگشت در تاریکی میباشد و البته عکس همسرش که همراه وی نیست و او قول داده که این عکس را روی قله جا بگذارد. و اینطور میشود که همچنان اولین فاتح اورست در هاله ای از ابهام باقی میماند. شاید در روزی دیگر تاریخ کوهنوردی را باید از نو نوشت.

منبع : هیستوری اکسترا

لینک کوتاه : https://www.bamnews.ir/?p=4666
 • نویسنده : تحریریه بام نیوز
 • ارسال توسط :
 • منبع : موج کوه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.