1

بررسی چالشها و موانع کوهنوردی بانوان

  • کد خبر : 35141
  • ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۴
بررسی چالشها و موانع کوهنوردی بانوان
بام نیوز: گرچه برخی از کوهها این امنیت را دارند که بانوان بتوانند به صورت مستقل کوهنوردی کنند ولی این امنیت در همه کوهستانها برقرار نیست و اگر بانوان کوهنورد قصد صعود به یکی از ارتفاعات بلند را داشته باشند باید در قالب تیم آقایان قرار بگیرند و یا حداقل چند نفر از آقایان را جهت بالا بردن امنیت در کوهستان در کنار تیم خود داشته باشند.

به گزارش خبرنگار بام نیوز، رشته کوهنوردی همچون رشته های ورزشی دیگر دارای تاریخچه است، حضور در کوهستانها بخشی از تجربه انسان در زیستن بر زمین است از دیر باز زندگی درکوهستان و تلاش برای تسلط بر شرایط موجود در کوه ها وجود داشته است،اما فعالیتهایی صرفا جهت کوهنوردی تاریخچه خود را دارد، #هدف اصلی ماست به ذکر مختصری از تاریخچه کوهنوردی بانوان ایرانی میپردازیم. بانوان ایرانی در سال ۱۳۱۵ در زمینه کوهنوردی فعالیتهایی داشته اند که میتوان ازآن به عنوان شروع کوهنوردی نوین یاد کرد.
۱۳۱۵ : ملوک تیموری ، قله توچال ، این صعود را می توان آغاز تاریخ کوهنوردی بانوان ایرانی دانست.

از آن سال تا کنون شاهد حضور بانوان در قلل بلند کشور،صعود زمستانی قلل مرتفع،صعود مسیرهای فنی،حضور در مسابقات بین المللی، حضور در صعودهای برون مرزی ،پا نهادن بر بلندترین قله دنیا،صعود دو قله هشت هزار متری در یک فصل صعود، سرپرستی برنامه ها، تاسیس گروه ها و باشگاهها، حضور فعال در عرصه آموزش و…..بوده ایم.بانوان در طول تاریخ همیشه نقش بسزایی در اکثر زمینه ها ایفا کرده اند و چه بسا این نقش از گذشته تا به امروز در کوهنوردی نیز به چشم میخورد . با وجود این پیشرفتهای چشمگیر نمیتوان از وجود چالش های مختلفی که بانوان کوهنورد با آن درگیر هستند غافل شد.
بر اساس تجربه شخصی با حضور بیست ساله در عرصه کوهنوردی که بخش زیادی از آن صرف آموزش به بانوان از اکثر نقاط کشور گردیده علاوه بر لمس بسیاری از این چالشها، حضور در کنار بانوان کوهنورد منجر به شناخت بیشتر چالش های آنها شده است که با تحقیق و همصحبتی بانوانی که در کوهنوردی فعالیت دارند با موانع و چالشهای بسیاری که در مسیر کوهنوردی آنها وجود دارد آشنا شدم، که البته در این مقاله سعی بر آن شده است که به چالش ها و موانعی که عمومیت بیشتری دارند پرداخته شود.
ادامه
دیدگاه خانواده ها به عنوان چالشی جدی در کوهنوردی بانوان
از آنجا که فعالیتهای کوهنوردی در کوهستان ها اجرا میگردد و محیط کوهستان به خاطر ماهیتش پر مخاطره و پر ریسک است،فعالیت در این رشته موجب بدبینی و نگرانی خانواده ها شده است که در بسیاری از موارد از حضور بانوان در فعالیتهای کوهنوردی ممانعت به عمل می آید .این ذهنیت و بدبینی با بوقوع پیوستن حوادث مختلف کوهستان در سالهای اخیر تشدید پیدا کرده تا جایی که بسیاری از کوه بانوان علیرغم میل باطنی به خاطر مخالفتهای خانواده از فعالیت در کوهستان باز مانده اند. همچنین عدم پذیرش از سمت جامعه یک چالش دیگر از بعد روانی برای بانوان کوه محسوب میشود که از طرف جامعه مورد سرزنش قرار میگیرند و اطرافیانشان نوع ورزشی را که انتخاب کرده اند را مناسب برای بانوان نمیبینند در کل میتوان گفت که این نگاه فضای پیشرفتشان را بسیار محدود میسازد.

اقتصاد، سد بزرگ کوهنوردی بانوان
یکی دیگر از چالش های پیش روی بانوان بحث اقتصادی است ،از آنجا که تجهیزات مورد نیاز ذر این رشته گرانقیمت هستند و برای صعود یا اجرای کارهای فنی تجهیزات تخصصی نیاز است تامین هزینه جهت خرید این تجهیزات یکی از چالشهای پیش روی همه کوهنوردان بخصوص بانوان است،چون این رشته ورزشی برای ورزشکاران درامدزا نیست برای فعالیت در آن از صعود گرفته تا دوره های آموزشی باید متحمل هزینه های گزافی شوند و این موضوع برای بانوانی که شاغل نیستند یا از محل کار خود حقوق و دستمزد کافی دریافت نمیکنند به عنوان یک چالش اساسی محسوب میشود.
امنیت برای زنان کوهنورد
موضوع دیگری که به آن به عنوان یکی دیگر از چالشهای پیش روی بانوان کوهنورد برای فعالیتشان در عرصه کوهستان میپردازیم امنیت فیزیکی در کوهستانهاست.میدانیم که حضور در کوهستانها محدود به منطقه جغرافیایی خاصی نمیباشد، گرچه برخی از کوهها این امنیت را دارند که بانوان بتوانند به صورت مستقل کوهنوردی کنند ولی این امنیت در همه کوهستانها برقرار نیست و اگر بانوان کوهنورد قصد صعود به یکی از ارتفاعات بلند را داشته باشند باید در قالب تیم آقایان قرار بگیرند و یا حداقل چند نفر از آقایان را جهت بالا بردن امنیت در کوهستان در کنار تیم خود داشته باشند. و میتوان به جرات گفت که این امنیت در خیلی از کوهستانها برقرار نیست که خود این موضوع نیز موجب نگرانی و مخالفتهای خانواده ها میگردد.
تفاوت های جسمانی
در بحث جسمانی فارغ از تفاوتهای فیزیولوژیکی بانوان و آقایان، عواملی چون کم خونی ناشی از فقر آهن که در ۹۹ درصد بانوان ایرانی وجود دارد ،تغییرات هورمونی ،بارداری و زایمان از عوامل محدود کننده فعالیتهای کوهنوردی در بانوان محسوب میشود و بانوانی که از فقر آهن رنج میبرند مستعد ارتفاع زدگی و خستگی مزمن و عدم استفاده از قابلیتها و تواناییهای خود در کوهستان هستند که این مورد هم یکی دیگر از این موانع محسوب میشود.
خود باوری ، خود باوری
در نهایت اشاره دارم به یکی از چالشها و در اصل موانعی برای بانوان کوهنورد جهت فعالیتشان در این عرصه که از نظر من مهمترین مانع برای کوهنوردان خانم است و آن عدم خودباوری بسیاری از بانوان است که بسیاری از چالشهایی که نام بردیم مانع رسیدن آنها به خودباوری واعتماد به توانایی و قابلیتهایشان است .

 

لینک کوتاه : https://www.bamnews.ir/?p=35141

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.