• امروز : شنبه, ۱۵ اردیبهشت , ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 4 May - 2024
کل اخبار 24710
0

فوتسال نیاز به بازی با تیم‌های بزرگ دارد/ نگران جام جهانی هستیم

  • کد خبر : 91543
  • 15 اردیبهشت 1403 - 21:44
فوتسال نیاز به بازی با تیم‌های بزرگ دارد/ نگران جام جهانی هستیم
بام: ناصر صالح کارشناس فوتسال و مدرس AFC بر لزوم برگزاری دیدارهای تدارکاتی با تیم های تراز اول جهان تاکید کرد و از فدراسیون فوتبال و کمیته فوتسال خواست این امر را در دستور کار قرار دهد.

به گزارش خبرنگار بام، تیم ملی فوتسال ایران پس از کسب سیزدهمین عنوان قهرمانی در رقابت‌های جام ملت‌های فوتسال ۲۰۲۴ آسیا که به میزبانی تایلند برگزار شد به ایران برگشت و باید در فرصت حدوداً ۴ ماهه ای که تا آغاز جام جهانی ازبکستان زمان دارد به آمادگی مطلوب برای موفقیت در این بازی‌ها برسد.

ناصر صالح کارشناس فوتسال و مدرس AFC در گفت و گو با خبرنگار بام به تحلیل وضعیت تیم ملی و ارائه پیشنهادهایی برای رسیدن به آمادگی بهتر برای جام جهانی پرداخت.

این کارشناس فوتسال در خصوص شرایط تیم ملی در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا گفت: پیش از هر چیز قهرمانی تیم ملی ایران را تبریک می گویم و برای این تیم آرزوی موفقیت دارم. اما باید به این مساله توجه کنیم که هر تیمی در هر تورنمنتی نقاط قوت و نقاط ضعفی دارد. به نظرم تیم ملی ایران با تمام شایستگی‌هایی که برای قهرمانی داشت با فراز و نشیب‌هایی هم مواجه بود و اگر بخواهد برای جام جهانی به آمادگی کامل برسد باید نقاط ضعف را برطرف کند.

ناصر صالح در خصوص جوان گرایی در تیم ملی گفت: ما بازیکنان جوانی داریم و وحید شمسایی کاری را انجام داد که باید پیش از او و ۱۰ سال پیش به صورت گام به گام انجام می‌شد که برای جام جهانی تیم باتجربه‌ای می‌داشتیم. اما شمسایی در نهایت، این جوان گرایی را در دستور کار قرار داد و تیم را برای جام ملت‌ها آماده کرد. بالطبع در برخی بازی‌ها خوب بود اما تیم در بعضی بازی‌ها با استرس بازی کرد و باعث شد نگرانی‌هایی برای جامعه فوتسال به وجود بیاید.

فوتسال نیاز به بازی با تیم‌های بزرگ دارد/ نگران جام جهانی هستیم

لزوم برگزاری دیدارهای تدارکاتی با تیم‌های طراز اول جهان

این کارشناس فوتسال برگزاری دیدارهای تدارکاتی با تیم‌های مطرح جهان را مهم‌ترین عامل برای آماده سازی تیم ملی پیش از جام جهانی عنوان کرد و گفت: پیش از جام ملت‌ها و در تورنمنت ویتنام برابر تیم مراکش که تیم قدرتمندی بود بازی را واگذار کردیم. در ۲ دیداری که برابر روسیه به میدان رفتیم در بازی دوم شکست خوردیم. پس اگر می‌خواهیم تیم خوبی را روانه جام جهانی کنیم نیاز است که فدراسیون فوتبال ایران بازی‌های تدارکاتی با تیم‌های بزرگ دنیا مثل اسپانیا، آرژانتین، برزیل، روسیه یا پرتغال انجام دهد تا نقاط ضعف و قوت مشخص شود و مربیان بتوانند این نقاط ضعف را ترمیم کنند.

وی ادامه داد: مربیان تیم ملی تمام تلاش خود را کردند و در تورنمنت‌هایی مثل کافا و ویتنام شرکت کردند. اما ضعف تیم در بازی با چنین تیم‌هایی مشخص نمی‌شود. اما اگر می‌خواهیم موفق باشیم شخص آقای مهدی تاج و احسان اصولی همت کنند و بازی‌های تدارکاتی با تیم‌های بزرگ دنیا را در دستور کار قرار دهند تا نگرانی‌هایی که در خصوص تیم ملی وجود دارد برطرف شود. تا روزی که با تیم‌های تراز اول بازی نکنیم نقاط ضعف مشخص نمی‌شود.

ناصر صالح در ادامه گفت: در تیم ملی بازیکنان جوان، با تکنیک و مهارت بالایی داریم اما این بازیکن‌ها در چنین بازی‌های تدارکاتی به آمادگی می‌رسند. مربیان ما نشان دادند کار خود را بلد هستند و می‌توانند تیم را به آمادگی برسانند. یکی از محدودیت‌هایی که تیم ملی با آن مواجه است مساله بودجه و هزینه‌ها است. برزیل برای جام برزیل ما را دعوت کرد اما ما حتی هزینه رفت و آمد را هم نداشتیم. اما فدراسیون با درایت و برنامه‌ریزی باید بتواند این محدودیت‌ها را برطرف کند. همه کشورها برای مسابقات خود برنامه‌ریزی بلند مدت انجام می‌دهند و ما متأسفانه در برنامه‌ریزی‌های بلندمدت با ضعف رو به رو هستیم.

فوتسال نیاز به بازی با تیم‌های بزرگ دارد/ نگران جام جهانی هستیم

بازیکنان ملی پوش باید در تمام تیم‌های لیگ برتر حاضر باشند

این مدرس AFC در خصوص شرایط لیگ برتر برای پرورش بازیکنان جوان گفت: در لیگ برتر ایران شرایط به گونه‌ای است که فقط چند باشگاه محدود از حضور بازیکنان لژیونر استفاده می‌کنند. تیمی مثل گیتی پسند تعداد زیادی بازیکن ملی پوش دارد. این مساله به تیم ملی لطمه می‌زند. چرا که تیمی مثل گیتی پسند با تمام بازیکنان باتجربه و ملی پوش خود با تیم‌هایی بازی می‌کند که بازیکنان جوان دارد و باعث می‌شود فشاری به این تیم وارد نشود و همین بازیکن‌هایی که در طور فصل تحت فشار بازی‌های سخت قرار نگرفته‌اند به تیم ملی می‌آیند.

وی ادامه داد: یکی از ضعف‌های بزرگ بازیکن‌های تیم ملی در جام ملت‌های آسیا دفاع یک در برابر یک بود و باعث می‌شد خطاهای زیادی مرتکب شویم. اما وظیفه سرمربی تیم ملی برطرف کردن یا ارائه تمرینات فردی به بازیکنان نیست و این نقایص باید در باشگاه‌ها برطرف شود. کاملاً مشخص است که باشگاه‌های ما نکات ریز دفاعی را با بازیکنان خود تمرین نکرده‌اند که وقتی این افراد به تیم ملی می‌آیند در هر بازی خطاهای زیادی مرتکب می‌شویم.

فوتسال نیاز به بازی با تیم‌های بزرگ دارد/ نگران جام جهانی هستیم

مربیان ملی و باشگاهی باید با هم هماهنگ باشند

وی بر لزوم هماهنگی و مشورت سرمربی و کادر فنی تیم ملی با کارشناسان و مربیان فوتسال تاکید کرد و گفت: زمانی که کادر فنی تیم ملی بازیکنان را به اردو فرا می‌خواند باید نکات و دیدگاه‌های تاکتیکی را پیاده کند. اما خطاهای زیاد به این معنا است که بازیکن ضعف فردی دارد و برخی از بازیکنان جوانی که به تیم اضافه شده بودند خطاهای زیادی مرتکب می‌شدند و وضعیت تمام باشگاه‌های ما به همین صورت است. وحید شمسایی باید با سرمربیان تیم‌های ملی جلساتی را برگزار کند و نکات فنی را با هم به اشتراک بگذارند که این مسائل در باشگاه‌ها برطرف شود. ما بازیکنان شایسته ای داریم و باید در باشگاه‌ها به اوج آمادگی فردی برسند.

ناصر صالح در پایان گفت: تیم ملی ایران به لحاظ تاکتیکی هم باید بازی کردن برابر تیم‌هایی که پشت نیم قوس تجمع می‌کنند و کار دفاعی انجام می‌دهند و به دنبال استفاده از ضدحملات هستند، بیشتر تمرین کند. تیم ملی ما باید بازی در فضاهای کوچک و بازی در زمین حریف را بهتر انجام دهد. درست است که در این بازی‌ها قهرمان شدیم اما بازی برابر ازبکستان نگرانی‌هایی را به وجود آورد. برای برطرف کردن چنین مسائلی لازم است آقای وحید شمسایی با پیشکسوتان و کارشناسان نشست‌هایی را برگزار کند و نقاط ضعفمان را تیم با هم فکری همه برطرف شود. در جام جهانی تیم‌های بزرگ دنیا حضور دارند و همه با آمادگی کامل پا به این بازی‌ها می‌گذارند. اگر بخواهیم برای این بازی‌ها آماده شویم باید حداقل ۴ برابر جام ملت‌ها آماده سازی خود را افزایش دهیم تا بازیکنان به هماهنگی کامل برسند و آمادگی کافی را به دست بیاورند.

لینک کوتاه : https://www.bamnews.ir/?p=91543

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.