• امروز : سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 23 April - 2024
کل اخبار 24660
0

مورد مشکوک در بیانیه استقلال علیه فولاد/ «هتک» حیثیتِ کمیته اخلاق

  • کد خبر : 7638
  • 02 آذر 1399 - 22:02
مورد مشکوک در بیانیه استقلال علیه فولاد/ «هتک» حیثیتِ کمیته اخلاق
بام نیوز: نماینده حقوقی مدیرعامل باشگاه فولاد در واکنش به ادعای باشگاه استقلال درباره نحوه بخشش سعید آذری گفت: این ادعا کمیته اخلاق را هتک حیثیت می کند و این کمیته را زیر سوال می برد.

به گزارش پایگاه خبری بام نیوز، در پایان دیدار تیم‌های فوتبال استقلال تهران و فولاد خوزستان اتفاقاتی رخ داد که منجر به واکنش‌های تند دو باشگاه شد. صحبت‌های محمود فکری سرمربی استقلال و توهین وی به سبک بازی فولادی‌ها جرقه این اتفاقات بود و باعث شد باشگاه استقلال هم روز شنبه بیانیه‌ای علیه تیم فولاد و همچنین سعید آذری مدیرعامل این باشگاه صادر کند.

یکی از نکات عجیب بیانیه استقلال، بخشی بود که به رفع محرومیت سعید آذری اختصاص داشت. در این بیانیه آمده بود که سعید آذری با «من بمیرم تو بمیری» موفق شده محرومیت خود را که از سوی کمیته اخلاق ایجاد شده بود، برطرف کند. این بخش از بیانیه شاید نشان دهنده مسئله‌ای باشد که کمتر به آن توجه شده است، یعنی درز اطلاعات حقوقی پرونده و انتشار آن در باشگاهی که گفته می‌شود یکی از مدیران جدید آن از نزدیکان سرپرست فعلی فدراسیون فوتبال است

خبرنگاربام نیوز،در همین ارتباط و برای پیگیری بیشتر ماجرا با پیروز میرحیدری نماینده حقوقی سعید آذری که در جلسات کمیته اخلاق حضور داشته است، گفتگویی را ترتیب داد. وی ضمن تکذیب ادعای باشگاه استقلال در ارتباط با نحوه رفع محرومیت سعید آذری تأکید کرد که این ادعا بیش از هر چیزی استقلال کمیته اخلاق را زیر سوال می‌برد و باعث هتک حیثیت این کمیته می‌شود.

مشروح گفتگوی خبرنگاربام نیوز، با میرحیدری در ادامه می‌آید:

*پایگاه خبری بام نیوز: روز گذشته باشگاه استقلال در بیانیه خود اعلام کرد سعید آذری با «من بمیرم تو بمیری» محرومیت خود را تمام کرده است. نظر شما در این باره چیست؟

– پیروز میرحیدری: من در تاریخ ۱۰ آبان به نمایندگی از آقای آذری به کمیته اخلاق رفتم تا برای تهیه یک دفاعیه پرونده او را مطالعه کنم. یک هفته بعد با دعوت کمیته اخلاق همراه با آقای آذری به این کمیته رفتیم و به سؤالات و مطالبی که وجود داشت، جواب دادیم.

در این فاصله نامه‌ای به کمیته اخلاق داده و درخواست کرده بودیم با توجه به بند ۵ ماده ۲۱ مقررات انضباطی فدراسیون فوتبال، وسایل سمعی و بصری در جلسه فراهم باشد تا اگر اختلافاتی حادث شد بتوان به فایل جلسه استناد کرد. متأسفانه وقتی در تاریخ ۱۷ آبان در جلسه حاضر شدیم، دوستان رسیدگی کننده به این پرونده اعلام کردند درخواست شما رد شده است، چون مقررات انضباطی فدراسیون به آیین نامه اخلاق ارتباطی ندارد، در حالی که این چنین نیست و مقررات انضباطی فدراسیون فوتبال برای تمام ارکان قضایی فدراسیون از جمله کمیته اخلاق لازم الااجراست خصوصاً اینکه تاریخ تصویب مقررات انضباطی فدراسیون فوتبال موخر به تاریخ ابلاغ آیین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال است، اما به هر حال دوستان مصلحت ندانستند.

به عنوان فردی که در هر دو جلسه کمیته اخلاق حاضر بودم، نه من و نه آقای سعید آذری صحبتی از «تو بمیری من بمیرم» و یا از این روش‌ها استفاده نکردیم. نمی دانم دوستان در باشگاه استقلال چه چیزهایی شنیده‌اند. اگر مدعی هستند اعلام کنند از کجا این حرف‌ها را شنیده‌اند. تلاش کردیم ضمن احترام به شان و جایگاه کمیته محترم اخلاق و اعضای آن کاملاً جدی هم از حقوق خودمان دفاع کنیم. در طرف مقابل هم گرچه در ابتدای دو جلسه چالش‌هایی وجود داشت اما در مجموع طرف مقابل هم رویکردی مثبتی داشت.

* ظاهراً نویسنده متن بیانیه باشگاه استقلال اطلاعات خوبی از جزئیات پرونده سعید آذری داشته است. آیا ممکن است این موضوع به انتصاب یکی از بستگان سرپرست فدراسیون فوتبال در باشگاه استقلال ربط داشته باشد.

– این را می‌پذیرم که فردی که بیانیه باشگاه محترم استقلال را می‌خواند ممکن است این ذهنیت برای او ایجاد شود که شخصی که متن را نوشته از جزئیات (چه غلط و چه درست) باخبر بوده است یا حتی ممکن است این ذهنیت برای او ایجاد شود که پرونده‌ای که برای سعید آذری ایجاد شده ممکن است فرمایشی و یا حتی یک نوع پرونده سازی باشد.

وقتی در بیانیه اعلام می‌شود آذری با «من بمیرم تو بمیری» مجوز گرفته در ذهن این سوال ایجاد می‌شود که حتماً اطلاعاتی از پرونده درز پیدا کرده است. این یک حقیقت است. از کمیته اخلاق و نهادهای رسیدگی کننده انتظار می‌رود به اصول حرفه‌ای دادرسی پایبند باشند. آنها باید متوجه باشند بیانیه باشگاه استقلال بیش از هر چیزی خود کمیته اخلاق را زیر سوال می‌برد.

اینکه می‌گویند سعید آذری در کمیته اخلاق با چنین حرف‌هایی اظهار ندامت کرده است، جای تأسف دارد و حیثیت کمیته اخلاق را هتک می‌کند. دوستان در کمیته اخلاق خودشان باید به این موضوع رسیدگی کنند. این ادعای کوچکی نیست و استقلالِ کمیته اخلاق را زیر سوال می‌برد.

درباره اینکه افرادی در باشگاه استقلال به سرپرست فدراسیون فوتبال وابسته هستند، اظهارنظر نمی‌کنم، ولی اتفاقاتی که رخ داده خوب نیست. اگر دوستان کمیته اجازه ضبط جلسه را داده بودن این حرف‌ها کمتر مطرح می‌شد. آیا خود من به عنوان کسی که در جریان این پرونده قرار دارم حق دارم با خواندن بیانیه استقلال اینگونه تصور کنم که کسی به مسئول بالاترش گفته آذری و یا وکیلش اینجا آمدند و با «تو بمیری من بمیرم» طلب بخشش داشتند؟ باور کنید این اتفاقات خوب نیست. این بیانیه بدتر از کلمه‌ای که آقای فکری بکار برده‌اند بیشتر نباشد کمتر نیست. مخاطب این حرف هم مقام قضایی و استقلال اوست چه اینکه آن حرف در فضای هیجانی بیان شده است اما این بیانیه در شرایط خود آگاهی و به دور از هیجان.

* پرونده سعید آذری در حال حاضر در چه مرحله‌ای است؟

 پرونده آقای آذری مستند به ۱۶ یا ۱۷ مصاحبه و اظهار نظر ایشان است که این مصاحبه‌ها در فدراسیون فوتبال یا کمیته اخلاق و یا نهاد دیگری که از آن اطلاع ندارم جمع آوری شده. ۵ شکایت هم توسط شاکیان خصوصی طرح شده است که همگی مسئولین فدراسیون فوتبال هستند که یک نفر از آنها به ما اعلام کرد شکایت خود را پس گرفته است. یک دستور موقت برای محرومیت آقای آذری صادر شد که به مدت ۲۰ روز اعتبار داشت و زمان آن هم تمام شد.

البته ما هم به کمیته استیناف اعتراض کردیم که استیناف هم آن محرومیت را نقض کرد. در حال حاضر نه آن دستور موقت اعتبار دارد و نه با جهت قبلی قابل تمدید است. در مورد ماهیت پرونده هم باید منتظر رسیدگی دوستان باشیم. امیدوارم شاهد یک رأی مناسب و همراه با رفع تخلفات انتسابی نسبت به آقای آذری باشیم.

واقعاً در پرونده آقای آذری نکته خاصی نمی‌بینم که این طور کسی بخواهد ورود کند. ما لایحه‌ای بیست و پنج صفحه‌ای برای دفاع ارائه دادیم و گفتیم که نباید مصاحبه را تقطیع کرد و همچنین گفتیم که باید به حواشی هر پاسخ و چرایی مصاحبه یا اظهار نظر آقای آذری هم توجه شود. مثلاً در مورد آقای اصفهانیان گفتیم که انتصاب ایشان غیر قانونی است و دوستان هم از ما خواستند که استنادات قانونی را در متن دفاعیه ذکر کنیم که این کار را کردیم.

* باشگاه استقلال در بیانیه خود مدعی شده است که فیلم رفتارهای غیر اخلاقی و فحاشی اعضای کادر فنی باشگاه فولاد را اختیار دارد اما آن را منتشر نمی‌کند نظر شما چیست؟

 من از دوستان باشگاه استقلال خواهش می‌کنم که اگر فیلم یا تصویری یا صوتی در این زمینه دارند که در جریان مسابقه توسط داور محترم بازی مورد رسیدگی قرار نگرفته آن را در اختیار کمیته محترم انضباطی قرار دهند. این حق باشگاه استقلال است. باشگاه فولاد از متخلف حمایت نمی‌کند مطمئن باشید اگر برای باشگاه فولاد ثابت شود که کسی تخلف کرده خودش ابتدا به ساکن عذرخواهی خواهد کرد.

مدیریت باشگاه فولاد می‌داند که این کار هم به لحاظ اخلاقی و هم به لحاظ حفظ شخصیت کادر فنی اش مهم است. آقای فکری خصوصیات یک مربی خوب را دارد اما ممکن است اشتباهی را انجام داده باشد کما اینکه من و شما هم مرتکب اشتباه می‌شویم مهم این است که مدیریت یک باشگاه با روش اصولی از این سرمایه حفاظت کند مربیان جوان به حمایت بیشتری نیاز دارند. البته منظور از حمایت، اینجا بیشتر نظارت و هدایت است. نه رفتار انجام شده توسط مدیریت باشگاه استقلال چه اینکه این رفتارها بیشتر به این سرمایه‌های انسانی ضربه می‌زند.‌

* به عنوان سوال پایانی؛ باشگاه فولاد خوزستان روز گذشته اعلام کرد از سرمربی استقلال شکایت می‌کند. آیا از این موضوع خبر دارید؟

– می دانم دوستان در باشگاه فولاد شکوائیه ای را تنظیم کرده‌اند، ولی اینکه نهایتاً شکایت ثبت شده است یا نه را اطلاع ندارم و باید از مدیر محترم حقوقی باشگاه فولاد سوال کنید. نکته‌ای که می‌توانم بگویم استرس پایان بازی است. فاصله سکوها و زمین چمن در ورزشگاه اختصاصی فولاد کم است. دوستان باید دقت کنند، چون هیجانات بالا است. به نظرم دوستان در باشگاه استقلال به جای بیانیه نوشتن یا مصاحبه چند عضو کادر فنی این تیم بهتر بود با یک عذرخواهی ماجرا را تمام کنند. شاید هم آنها تحت فشار بوده‌اند. اینکه برای استقلال به این شکل مشکل ایجاد شود چیزی خوبی نیست آن هم در هفته دوم. به نظرم با یک عذرخواهی ساده موضوع قابل حل بود.

لینک کوتاه : https://www.bamnews.ir/?p=7638
  • نویسنده : تحریریه بام نیوز
  • ارسال توسط :
  • منبع : مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.