• امروز : چهارشنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۴۰۳
  • برابر با : Wednesday - 24 April - 2024
کل اخبار 24664
2

گزارش صعود قله شاهان (شاهانکوه) – بلندترين قله استان اصفهان

  • کد خبر : 24300
  • 19 بهمن 1399 - 13:18
گزارش صعود قله شاهان (شاهانکوه) - بلندترين قله استان اصفهان

صبح روز پنجشنبه چهار مهر۱۳۹۸ساعت ۵صبح از شهر خمين به سمت فريدونشهر اصفهان به راه افتاديم، از شهرهاي گلپايگان، خوانسار، دامنه، برف انبار و فريدونشهر گذشتيم و به روستاي سرداب پايين و سرداب بالا رسيديم. قبل از سرداب بالا يک معدن وجود دارد که جاده روبروي آن در جهت غرب ما را به سمت کوهپايه شاهان برد. از سنگفرش کف رودخانه که کمي ناهموار بود عبور کرديم و در مسير جاده عشايري که حالا کوچ کرده بودند و خبري از ايشان نبود مسير را ادامه داديم تا به يک تک درخت و خانه اي در کنار آن رسيديم. ماشين را پارک کرديم و از کنار اين پناهگاه که سرويس بهداشتي و آب داشت راس ساعت ۷:۵۵ صبح پيمايش را از ارتفاع ۲۷۸۰متري آغاز کرديم.

ساعتي را در پاکوبي مشخص و با شيب ملايم به پيش رفتيم تا به دهانه دو تنگه رسيديم. پاکوب ما را به تنگه دوم که تنگه عرب نام دارد رساند. وارد تنگه شديم و شيب به تدريج افزايش يافت. ساعت ۰۹:۱۰ صبح در کنار گودالي موسوم به چاه برفي در ارتفاع ۳۱۷۰متر استراحت کرديم و صبحانه خورديم. از اينجا به بعد گهگاه دست به سنگ نيز به تندي شيب اضافه مي شد. بعد از دقايقي به محلي رسيديم که شبيه يک ابشار خشک و با يک تکه سنگ بزرگ لاخ شده در ميانه تنگه مشخص است. ترجيح داديم چند متري به عقب بازگشته و از سمت راست تنگه و سنگچين هاي راهنما بالا برويم که کار صحيح همين بود. شيب تندتر شده بود و سنگچين ها راهنماي ما بودند. گاهي دست به سنگ مي شديم و با توجه به اينکه سه نفر بوديم زياد ريزش سنگي وجود نداشت. ساعت ۱۱:۳۰زير قله بوديم اما رخ شرقي قله تخته سنگي عظيم است و براي صعود آن بايد به سمت غرب و شمال غربي تراورس کرد و ارتفاع گرفت تا به قله برسيم. نهايتا با هدايت سنگچين ها و سپس پاکوب و البته جي پي اس موبايل شيب تند زير قله نيز طي شد و راس ساعت ۱۳:۰۰ظهر بر فراز قله شاهان کوه بوديم. همنوردان همسرم و علي سليماني بودند.

حدود ۴۵ دقيقه بر فراز قله بوديم و عکاسي کرديم و ناهار خورديم و به شاخکهاي ديگر قله سري زديم. خبري از تابلوي نصب شده توسط محمدصدرا کوچه مشکي نبود و با همان تابلوي کوتاه قله عکس گرفتيم. سپس فرود را آغاز کرديم. از مسير آمده بازگشتيم و به علت درد پاي ناشي از تمرين بدنسازي من کمي سرعت تيم را کند کرده بودم ولي خدا رو شکر پيش از غروب آفتاب و راس ساعت ۱۸:۱۵ به محل پارک ماشين رسيديم. غير از ما فقط يک زوج بوشهري در کوه بودند که ايشان نيز بازگشتند. برنامه با عبور از مسير خاکي و رسيدن به آسفالت روبروي معدن در آخرين دقايق روشنايي آسمان به پايان رسيد.

نکات اين برنامه:

شاهان کوه از شهر اصفهان فاصله زيادي دارد و بايد به فريدونشهر رفت و از آنجا نيز بيش از ۲۰ کيلومتري تا پاي کار فاصله هست.

مسير روستاي سرداب بالا به کلبه و درخت محل آغاز پيمايش همان مسير جاده روبروي معدن است و خاکي و براي عبور عشاير با نيسان و ماشين هاي دو ديفرانسيل است اما با سواري در فصول گرم امکان عبور هست مشروط بر احتياط و حوصله براي عبور به خصوص در سنگفرش رودخانه مسير.

ارتفاع کلبه و درخت ۲۷۸۰متر، ارتفاع چاه برفي ۳۱۷۰ متر، ارتفاع تغيير مسير به يال سمت راست تنگه ۳۳۸۰متر، ارتفاع قله شاهان نيز ۴۰۴۰متر است.

آب در اين فصل صرفا در کنار کلبه(پناهگاه) ابتداي مسير وجود دارد که البته قابل شرب بودن آن مورد تاييد نيست و ما صرفا براي شستشو استفاده کرديم.

در فصول گرم سال منطقه محل اتراق عشاير است که اکنون ديگر در منطقه حضور نداشتند و سنگچين ها و آثار حضورشان خبر از تعداد زياد گله هاي گوسفند در منطقه داشت.

اين منطقه ادامه رشته کوه زردکوه بختياري است و به راحتي قلل کاونچين، هفت تنان و دو زرده و شاه شهيدان رصد مي شوند. در سمت جنوب غربي نيز کوههاي شمال خوزستان از دور ديده مي شوند.

يکي از گونه هاي ارزشمند گياهي يعني لاله واژگون زاگرس در بهار مهمان دشت هاي شاهان کوه است که اميدواريم عشاير و کوهنوردان از حفاظت اين ميراث طبيعت غافل نباشند.

لینک کوتاه : https://www.bamnews.ir/?p=24300

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.