گزارش صعود به قله پراو(شيخ علي خان)- بام استان کرمانشاه

 ساعت ۹ شب چهارشنبه۲۸ فروردین ۱۳۹۸ به همراه  ۱۱ نفر اعضای باشگاه سلام همنورد با اتوبوس از ترمينال غرب به سمت کرمانشاه به راه افتاديم، ساعت ۶ صبح به روستاي چالابه در ۱۵ کيلومتري کرمانشاه رسيديم، مشخصه اين منطقه وجود يک کارخانه سيمان در جلوي کوهستان پراو است. ساعت ۶:۱۵ دقيقه از درب نگهباني محيط باني پياده روي شروع شد و حدود ۶:۴۰ دقيقه پاي کوه بوديم. شيب کمي را بالا رفتيم و بعد از مسير پاکوب و ميان صخره ها از شيب تندتري بالا رفتيم. خورشيد آرام آرام بالا آمد و هواي خنک و صاف صبحگاهي با نور و سبزي درختان و منطقه عجين شد. پس از رسيد ن به بالاي شيب اول حدود ۱۰۰متر ارتفاع کم کرديم و وارد دره اي که چشمه دوزه ري در آن بود شديم. ساعت ۸:۱۰ در کنار چشمه دوزري براي صبحانه و استراحت به مدت ۴۰ دقيقه توقف کرديم. سپس از کنار سنگي بزرگ که به خرسنگ معروف بود مسير پاکوب را به سمت شيب بعدي ادامه داديم. از نيمه راه شيب تند و تندتر شد و برف زمين را پوشانده و آثار بهمن روي اين شيب مشخص بود. پس از عبور از اين شيب در ساعت ۱۱:۰۰ به تابلوي قرمز رنگ خسته نباشيد يک رسيديم و با کمي استراحت آماده حرکت به سمت شيب بيولوژي(به علت بهمن گير شدن تعدادي از دانشجويان بيولوژي اين شيب به بيولوژي معروف است که پرشيب و بهمن خيز است) به راه افتاديم. ساعت ۱۲:۴۰ دقيقه بود که در بالاي شيب بيولوژي و با طي مسافتي کوتاه به پناهگاه پراو رسيديم. دهانه ورودي غار معروف پراو در چند ده متري اين پناهگاه قرار دارد که کاملا پوشيده از برف بود. تا قله فقط يک پيمايش شيب تند ديگر باقي بود. استراحت در پناهگاه کوتاه بود. ساعتي بعد و راس ساعت ۱۳:۴۵ بر فراز قله پراو بوديم. عکس گرفتيم و آقايان آرش لطف اللهي، فرسان چابکي و آقا مصطفي بنر خير مقدمي تهيه کرده بودند و اعضاي تيم را مورد لطف قرار دادند. فرسان عزيز هفته گذشته تابلوي قله را با رنگ قرمز زيرکاري کرده بود و با اسپري زرد دوباره به رنگ زرد درآورد، من هم در اين کار سهيم شدم. هوا کمي مه و برفي شد. در مسير بازگشت استراحتي طولاني تر در پناهگاه داشتيم و سپس ارتفاع کم کرديم. در مسير بازگشت از جانپناه غار يک شبه هم بازديد کرديم، البته غار يک شبه کوچکتر از اين جانپناه و بالاتر قرار داشت. ساعت ۱۷:۲۰دقيقه مجددا در کنار چشمه دوزه ري بوديم. باران هم آمده و هوا لطيف بود. سه مسير براي بازگشت وجود داشت يک مسير عشايري با شيب کمتر، مسير رفت که صبح رفتيم و مسير تنگه تاف که طبيعت زيبايي داشت و حدود ۱٫۵ساعت بيشتر طول کشيد. مسير تنگه تاف را رفتيم و ساعت ۲۰:۳۰ دقيقه کنار نگهباني به ميني بوسي که منتظر ما بود رسيديم.

نکات اين برنامه:

طبيعت اين منطقه در فروردين و ارديبهشت بسيار زيبا و هوا مطبوع است.

ارتفاع پاي کار ۱۵۰۰متر، ارتفاع چشمه دوزه ري ۲۱۹۰ متر و ارتفاع تابلوي خسته نباشيد يک ۲۸۱۰ متر و ارتفاع پناهگاه ۳۰۸۰متر و ارتفاع قله حدود ۳۴۰۰متر بود.

مسير شامل شيب هاي تند و در ۴ قسمت تقسيم ميشه، از پاي کار در دشت چالابه تا بالاي تنگه چشمه دوزه ري، از چشمه تا تابلوي خسته نباشيد ، شيب بيولوژي ، پناهگاه تا قله

چشمه آب فقط در چشمه دوزه ري در دسترس بود و آب گوارايي داشت.

براي پايين آمدن از کوه در شيب هاي تند اگرچه اسکي نشسته کاري سريع است اما غيراصولي و خطرناک بوده و از جهاتي باعث زحمت برف کوبي مجدد نفرات پشت سر در فرود نيز مي گردد.